Atény 31. mája 2019  (HSP/Welt.de/Foto:TASR/AP-Salvatore Cavalli)

V máji výrazne vzrástol počet migrantov, ktorí prešli z Turecka na grécke ostrovy. Tábory na ostrovoch Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos sú preplnené. V súčasnosti tam vytrvalo čaká približne 15 600 migrantov

Ilustračné foto

„Počet migrantov je v súčasnosti nezvyčajne vysoký,“ hovorí dôstojník gréckej pobrežnej stráže. Následok: Tábory na ostrovoch krajiny sú obsadené takmer dvojnásobným počtom ľudí, ako majú v skutočnosti kapacitu.

Grécko zaznamenalo v máji významný nárast migrantov, ktorý prešli z Turecka na grécke ostrovy. Len v období od 19. do 30. mája prišlo na tieto ostrovy 1230 ľudí – a teda tým do EÚ. „Počet (migrantov) je v súčasnosti nezvyčajne vysoký,“ povedal dôstojník pobrežnej stráže.

Kvôli zvýšeným príchodom v posledných dňoch sú registračné centrá pre utečencov (Hotspots) na ostrovoch Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos preplnené. V týchto hotspotoch vytrvalo čakalo v piatok okolo 15 600 migrantov.

Tábory a iné ubytovacie zariadenia humanitárnych organizácií na týchto ostrovoch môžu pojať len približne 9 000 ľudí. Na zmiernenie situácie na ostrovoch vláda v Aténach opakovane privádza ľudí do táborov na pevnine.

V marci sa EÚ dohodla s Ankarou, že všetci migranti, ktorí prichádzajú na grécke ostrovy nelegálne cez Turecko, môžu byť poslaní späť. Tým mohol byť prítok utečencov obmedzený.

V roku 2015 prišlo do Grécka približne 857 000 migrantov z Turecka. V roku 2018 počet migrantov klesol na približne 50 000. Od začiatku roka podľa Úradu OSN pre utečencov (UNHCR) prišlo do Grécka okolo 13 600 migrantov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj