Rím 23. mája 2018 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Európskej únii majú novú bolesť hlavy zvanú Taliansko. Parlamentné voľby v tejto krajine sa konali ešte 4. marca, ale doposiaľ sa nepodarilo vytvoriť vládu. Európu však tento problém netrápi: vidí oveľa väčšie nebezpečenstvo – nový premiér, ktorý bude na čele budúcej vlády, či bude tá alebo iná, v každom prípade je… „priateľ Ruska“. 

Na snímke Matteo Salvini

Samozrejme, názory a postoje Silvia Berlusconiho sú známe dávno. Kontroverzný politik už dávnejšie dostal nálepku „proruského“, aj keď je predovšetkým, prirodzene, „protaliansky“… Európske média uvádzajú, že „promoskovský“ premiér môže byť v Taliansku aj bez Berlusconiho. Ďalším najpravdepodobnejším novým premiérom by mohol byť predseda strany „Liga“ Matteo Salvini, ktorý je tiež známy svojim pozitívnym postojom voči Rusku a jeho prezidentovi. Takže v každom prípade v Taliansku bude asi „prokremeľský“ premiér…
Zatiaľ žiadna z politických síl nemá dostatok kresiel v parlamente, aby získala podporu väčšiny. Silvio Berlusconi pre média povedal, že je pripravený opäť sa postaviť na čelotalianskej vlády, ak dostane príslušný mandát od prezidenta. Strany „Liga“ a „Päť hviezd“  stále rokujú o vytvorení koalície. Vládu síce ešte nevytvorili, nezačali riadiť krajinu, ale už  ohlásili svoje plány na zrušenie sankcií voči Rusku. Preto talianske média poukazujú na to, že v každom prípade kreslo premiéra v budúcej vláde získa človek pozitívne naklonený Moskve.
Pripomínajú, že Silvio Berlusconi má 81 rokov a štyrikrát bol predsedom vlády. Má za sebou  desiatky súdnych pojednávaní, vrátane trestných, zákaz vykonávania voliteľných funkcií – a nakoniec aj zrušenie tohto zákazu hneď po voľbách, na ktorých pravý blok vedený jeho stranou Forza Italia rozdrvil konkurentov z ľavicových strán.
Čo teraz urobí Berlusconi – pravdepodobne jediná osoba na svete, ktorej obraz je na jednom z paplónov Vladimíra Putina? Mimochodom, to nie je vtip: vlani tento paplón samotný bývalý premiér Talianska daroval ruskému prezidentovi. Otázka však znie: má Berlusconi ešte nejakú politickú budúcnosť?
Samozrejme, má veľmi bohaté skúsenosti v politike a v podnikaní. Od 90. rokov je stále v politike. Na jednej strane sa, samozrejme, pokúsi obnoviť svoju politickú aktivitu. Ale predsa má svoje roky a navyše v súčasnosti sa na talianskej politickej scéne objavili nové strany a hnutia, ako napríklad, „Päť hviezd“, ktoré tiež predložili vlastných kandidátov. Možno nie sú príliš charizmatickí, ale predsa sú známi a dosť populárni.
Prirodzene Berlusconi je dosť zaujímavý pre Rusko, hlavne pokiaľ ide o sankcie. Taliansko je považované za jednu z najviac postihnutých hospodárskymi sankciami krajín EÚ a líder Forza Italia sa vždy zaujímal o oblasť hospodárstva a podnikania.
Talianske média uvádzajú, že Kremeľ aj bez Berlusconiho môže mať „svojho“ premiéra, ak sa nim stane, napríklad, predseda nacionalistickej „Ligy“ Matteo Salvini. Rokovania o vytvorení koalície pokračujú medzi pravým blokom a populistami z „Piatich hviezd“. Za zmienku stojí fakt, že „Liga“ dokázala získať viac hlasov, než Berlusconiho koalícia, takže kontrola nad pravicou prešla do Salviniho rúk. Vo všeobecnosti pravý blok má viac kresiel než populisti, takže Salvini je považovaný za najpravdepodobnejšieho budúceho premiéra.
Pred pár dňami bol zverejnený nový návrh koaličnej dohody, v ktorom sa priamo hovorí o potrebe zrušenia sankcií voči Rusku a ukončení sankčnej vojny. Členovia budúcej koalície mienia sa stať sprostredkovateľmi v riešení tejto otázky v rámci celej EÚ.
Matteo Salvini vždy hovorí, že je fanúšikom Putina, dokonca nosí tričko s Putinom, všetkými možnými spôsobmi dokazuje svoj pozitívny postoj voči Rusku. Samozrejme, nedá sa presne odhadnúť, ako bude konať vtedy, keď sa stane premiérom, ale zatiaľ otvorene hovorí, že chce nadviazať normálne politické a hospodárske vzťahy s Ruskom.
Prirodzene, celé dianie ovplyvní aj postoj európskych vlád a ich reakcia na podobné aktivity možných členov budúcej talianskej vlády. Napriek vyhláseniam o nadviazaní dialógu s Ruskom koaličná dohoda Ligy a populistov potvrdzuje členstvo Talianska v NATO a Washington sa nazýva privilegovaným partnerom Ríma. Preto sa v Moskve ešte nechystajú otvárať fľaše so šampusom.
Ale v blízkej budúcnosti v Európe, ako aj v G7, G20, Bezpečnostnej rade OSN a ďalších medzinárodných združeniach, sa možno objaví prvý líder európskej krajiny, ktorý sa odfotil na Červenom námestí a mal na sebe tričko s vyobrazeným Putinom…
Eugen Rusnák
 
Príspevok V Európskej únii bijú na poplach: Hociktorý možný premiér Talianska v budúcej vláde je “priateľ Ruska” zobrazený najskôr Hlavné správy.