Brusel 21. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)
 
Krajiny EÚ a NATO po utorkovom posúdení situácie týkajúcej sa Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu súhlasili s tým, že zmluvu treba zachovať, pretože je dôležitá pre európsku bezpečnosť. Povedal v utorok novinárom zdroj v štruktúrach EÚ

Ilustračné foto

Už pred tým EÚ vyzvala USA, aby si uvedomili následky možného odstúpenia od Zmluvy INF pre ich vlastnú i kolektívnu bezpečnosť, a Ruská federácia, aby odpovedala na “značné znepokojenie” ohľadom dodržiavania zmluvy.
“Závery na základe prerokovania tejto témy ministrami obrany krajín EÚ s účasťou generálneho tajomníka NATO a (šéfky európskej diplomacie Federici) Mogheriniovej urobené neboli. Téma ani nebola formálne na programe dňa, ale skutočne sa o nej hovorilo. Stanovisko EÚ je dobre známe i vyjadrené. Zmluva INF, ktorej účastníkmi sú len RF a USA, bola uvádzaná v diskusiách ako príklad toho, ako vzájomne súvisia transatlantická bezpečnosť a že je zmluva dôležitá pre Európu,” povedal zdroj.
Ešte pred tým Mogheriniová vyjadrila nádej, že ešte existuje možnosť rokovania o zachovaní a plnenia Zmluvy INF. Podľa jej slov v prípade zániku Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu môže byť ohrozená bezpečnosť Európy.
Ruský prezident Vladimir Putin počas pondelkovej porady na vojenskú tému navrhol, aby sa prerokovali kroky Ruska v súvislosti s americkými plánmi odstúpiť od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. Podľa slov ruského prezidenta toto rozhodnutie Spojených štátov nemôže zostať a nezostane bez odpovede Ruska.
Pred časom prezident USA Donald Trump oznámil, že Washington vystúpi zo Zmluvy INF. Podľa jeho slov bude Amerika zvyšovať jadrový potenciál do tej doby, kým sa ostatní “nespamätajú”; potom bude Washington ochotný zastaviť tento proces a pristúpiť k znižovaniu zbrojenia.
Vysvetlil, že táto správa je adresovaná predovšetkým Číne a Rusku. Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov vyhlásil, že Moskva požaduje podrobnejšie vysvetlenie od USA, a dodal, že zrušenie článkov zmluvy INF donúti Rusko k prijatiu bezpečnostných opatrení. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že každá akcia v tejto sfére bude mať za následok protiakciu.
V posledných rokoch sa Moskva a Washington pravidelne vzájomne obviňujú z porušovania zmluvy INF. Rusko opakovane vyhlasovalo, že prísne dodržiava svoje zmluvné záväzky. Lavrov zdôrazňoval, že Moskva má veľmi podstatné otázky voči USA ohľadom plnenia zmluvy.
V Moskve napríklad uvádzajú, že USA umiestňujú na súši – na vojenskej základni v Rumunsku i v Poľsku – zariadenia schopné odpaľovať útočné rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk, čo je podľa zmluvy zakázané. Ruská strana tiež upozorňuje na to, že USA vyvíjajú útočné drony, financujú výskumy na vytváranie pozemne riadenej rakety s plochou dráhou letu.
 
Príspevok V EÚ sú presvedčení, že zachovanie zmluvy o likvidácii rakiet je dôležité pre zachovanie bezpečnosti zobrazený najskôr Hlavné správy.