Brusel 1. decembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Alastair Grant)

Protimonopolné úrady Európskej únie vyšetrujú metódy zberu dát spoločnosti Google. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Európsku komisiu (EK).

Ilustračné foto

„Komisia zaslala dotazníky v rámci predbežného vyšetrovania postupov spoločnosti Google, ktoré súvisia so zhromažďovaním a používaním údajov,“ uvádza agentúra.

Z dokumentov, ktoré agentúra dostala, vyplýva, že prešetrovanie Európskej únie sa dotkne údajov spojených s miestnymi vyhľadávačmi, prehliadačmi a cielenou reklamou.

Agentúra oznámila, že dotazníky s otázkami, ktoré sa týkajú techník zberu údajov Googlu, boli rozoslané rôznym spoločnostiam. Európska únia má záujem vedieť viac o to, aké dáta Google požaduje, ako spoločnosť určuje ich hodnotu a ako ich využíva. Spoločnosti musia svoje odpovede poskytnúť do jedného mesiaca.

Za posledné dva roky Európska komisia uložila spoločnosti Google pokutu vo výške viac ako 8 miliárd eur za porušenie protimonopolných pravidiel. Už skôr bolo oznámené, že americké úrady sa pripravujú na začatie veľkého vyšetrovania Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu ohľadom možného porušenia protimonopolných zákonov.

V septembri médiá informovali, že sociálna sieť Facebook čelila istému problému. Podľa portálu TechCrunch milióny telefónnych čísel používateľov Facebooku, vrátane občanov USA a Veľkej Británie, unikli do celosvetovej siete. Uvádza sa, že cez 419 miliónov záznamov o používateľoch sociálnej siete Facebook z rôznych svetových krajinách sa objavilo vo voľnom prístupe.

Ako prvý na nezaheslovanú databázu vo voľnom prístupe upozornil špecialista z nekomerčnej organizácie v oblasti IT GDI Foundation Sanyam Jam, ktorý ju tiež objavil. On sám nedokázal zistiť, kto je autorom databázy a rozhodol sa o nej informovať. Ani pracovníci portálu TechCrunch nedokázali zistiť, kto zhromaždil tak veľké množstvo záznamov a zverejnil ich. Pracovníkom sa však podarilo spojiť s majiteľom servera a databázy boli odpojené.

V každom zázname bolo unikátne ID účtu na Facebooku a tiež telefónne číslo. Niektoré záznamy obsahovali aj meno používateľa, jeho pohlavia a stať pobytu. Špecialisti portálu preverili rad záznamov, keď porovnali číslo užívateľa s jeho ID na sociálnej sieti.

Spoločnosť Facebook však oznámila, že nemá dôkazy o tom, že došlo k nabúraniu účtov používateľov. Zdôraznili, že čísla boli uložené z verejných účtov predtým, než spoločnosť minulý rok zmenila nastavenia súkromia. Dané dáta boli podľa zástupcu spoločnosti Facebook staré, pretože pre ich zhromaždenie je potrebná špeciálna funkcia, presne povedané vyhľadávanie iných používateľov na základe telefónneho čísla. Táto funkcia je teraz nedostupná.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj