Tallinn 5. apríla 2018 (HSP/Foto:Pixbay)
 
Britský portál The Independent informoval, že estónska vláda spúšťa nový výskumný programu, prostredníctvom ktorého vedci zhromažďujú informácie o DNA občanov. Do projektu sa má zapojiť 100-tisíc Estóncov, čo je takmer desatina populácie. Vedci takto zisťujú, ktoré ochorenia majú genetický predpoklad a aký životný štýl je najzdravší. 

Ilustračné foto

Estónski vedci zhromažďujú informácie o DNA od desiatok tisíc občanov, aby im mohli poskytnúť osobné poradenstvo v oblasti zdravia a životného štýlu. Ľudia, ktorí sa dobrovoľne zúčastnia vládneho programu by sa tak mohli dozvedieť, či majú genetické predpoklady k niektorým ochoreniam. Ide o prvý podobný projekt na svete. “Máme rozsiahle vedomosti o genetickej predispozícii vážnych ochorení. Teraz chceme tieto poznatky využívať v praxi,” povedal o výskume Jevgeni Ossinovski, minister zdravotníctva Estónska.
“Ponuka poskytnutia genetického profilu na mieru môže vyzerať lákavo, ale informácie bývajú často ťažko interpretované, zvlášť ak ide o riziko vážnych stavov,” argumentuje riaditeľ britskej rady pre bioetiku Hugh Whittall a dodáva, že by to mohlo medzi verejnosťou vyvolať viac otázok ako odpovedí. “V prípade niektorých ľudí by mohlo ísť až o úzkosť,” varuje Whittall.
Biologické informácie svojich občanov zhromažďuje aj Veľká Británia a Írsko, kde však ide o anonymný zber dát slúžiaci najmä na lekárske účely, nie pre osobnú spätnú väzbu. V estónsku má projekt masívnejší charakter, keďže z 1,3 miliónovej populácie sa má podľa predbežných informácii na projekte zúčastniť asi 8 percent občanov. Podľa Independentu má výskumný projekt stáť okolo 5 miliónov eur.
 
Príspevok V Estónsku vláda spustila zber informácii o DNA občanov, aby ich nabádala ku zdravému životnému štýlu zobrazený najskôr Hlavné správy.