Quito 16. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Bezpečnostní experti objavili na internete rozsiahle nechránené súbory osobných dát takmer každého obyvateľa Ekvádoru. Dáta zhruba 17 miliónov ľudí, medzi nimi aj 6,7 milióna detí, obsahovali základné informácie o identite, čísla občianskych preukazov, telefónne čísla i záznamy o rodine, vzdelaní, práci či financiách

Ilustračné foto

Súbory našla bezpečnostná spoločnosť vpnMentor na nezabezpečenom cloudovom serveri od spoločnosti Amazon, na ktorý sa mohol takmer ktokoľvek pozrieť. Prístup k serveru už zablokoval ekvádorský bezpečnostný tím pre mimoriadne kybernetické situácie.

“Únik dát zahŕňa veľké množstvo citlivých údajov umožňujúcich identifikáciu osôb na individuálnej úrovni,” cituje spravodajský portál BBC Noama Rotema a Rana Locara z vpnMentor. Únik je podľa nich obzvlášť vážny preto, koľko informácií o daných osobách odhaľuje. Ako dvojica uviedla, celkovo našli 18 gigabajtov dát, ktoré sa nachádzali v rôznych súboroch. Tie boli uložené na nezabezpečenom serveri, ktorý zriadila a prevádzkuje ekvádorská marketingová a analytická spoločnosť Novaestrat.

O úniku dát medzi prvými informoval Catalin Cimpanu zo spravodajského portálu ZDNet, podľa ktorého by mali dané dáta “v rukách zločineckých gangov cenu zlata”. Jednoduché vyhľadávanie v nich mohlo odhaliť zoznamy zámožných Ekvádorčanov, ich adresy, či majú deti alebo akými autami jazdia a aké sú ich evidenčné čísla, upozornil Cimpanu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj