Quito 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)

Ekvádorská Národná volebná rada dala súhlas na prerátanie takmer 1,3 milióna hlasov odovzdaných v druhom kole prezidentských volieb, ktoré sa konalo 2. apríla

Reagovalo tak na sťažnosť neúspešného opozičného kandidáta Guillerma Lassa, ktorého podľa oficiálnych výsledkov tesne porazil uchádzač vládnej ľavicovej strany Lenín Moreno.

Ilustračné foto

Volebná rada dnes podľa agentúry AP oznámila, že budú prerátané všetky hlasy vo volebných obvodoch, v ktorých deklarovali víťazstvo obe strany. Ide o zhruba desať percent z celkového počtu hlasov.

Podľa predsedu volebnej rady Juana Pabla Poza doterajšie previerky tvrdenia o podvodoch nepotvrdili. Rozhodnutie o prepočítaní hlasov bolo podľa neho prijaté len v záujme upokojenia situácie v krajine.

Konzervatívec Lasso obviňuje svojich protivníkov z rozsiahleho volebného podvodu a žiada prerátanie všetkých odovzdaných hlasov. Čiastkové prepočítanie schválené volebnou radou preto považuje za frašku.

Podľa oficiálnych výsledkov Moreno zvíťazil nad Lassom len o necelé tri percentá. Porazený kandidát odmietol výsledky akceptovať a tvrdí, že jeho tím odhalil nezrovnalosti v takmer dvoch tisíckach volebných miestností. Svojich stúpencov vyzval na pouličné protesty. Medzinárodní pozorovatelia podozrenia z volebných manipulácií nepotvrdili.

Morena si vybral za svojho nástupcu odchádzajúci prezident Rafael Correa, jeden z kľúčových predstaviteľov ľavicových hnutí, ktoré sa dostali v Latinskej Amerike k moci v uplynulých desaťročiach. Correa už kandidovať nemohol, keďže funkciu zastáva už dve volebné obdobia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.