V Egypte zatkli bývalého šéfa armády a prezidentského kandidáta Sámího Anána

Káhira 23. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

Egyptská armáda zatkla bývalého náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl Sámího Anána, ktorý chce kadidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na jeho poradcu.
Ilustračné foto

Armáda predtým oznámila, že bude vyšetrovať Anána za údajné falšovanie dokumentov a porušovanie armádnych predpisov. Vo vyhlásení umiestnenom na sociálne médiá ozbrojené sily taktiež obvinili Anána z “otvoreného poburovania” proti armáde a z toho, že chce vraziť klin medzi ňu a verejnosť.
Podľa armády si tiež Anán nežiadal od nej povolenie pred tým, ako oznámil zámer kandidovať vo voľbách 27.-28. marca.
Anán v polovici januára oznámil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách so zámerom poraziť súčasného prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Dôvodom jeho rozhodnutia bola skutočnosť, že ostatní kandidáti čelia veľkému nátlaku, aby zo súboja odstúpili.
Sámí Anán (69) má dobré vzťahy s USA, kde po zvrhnutí egyptského prezidenta Husního Mubaraka vyjednával poskytnutie pomoci pre svoju krajinu. Je považovaný za pragmatika, ktorý je prístupný kompromisom a politickému dialógu so všetkými rivalmi vrátane Moslimského bratstva, ktoré je momentálne v Egypte postavené mimo zákona.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)