Káhira 3. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Egyptská vláda stupňuje zásahy proti osobám podozrivým z homosexuality. Počas necelého týždňa tamojšie policajné zložky zadržali 27 podozrivých gejov a lesieb
Podľa nemenovaného zdroja, na ktorý sa vo svojej správe odvoláva agentúra AP, všetkých 27 zadržaných obvinili z trestného činu “skazenosti”.
Ilustračné foto

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala v pondelok na “okamžité” a “bezpodmienečné” prepustenie osôb zadržaných od 22. septembra, keď na koncerte v Káhire vztýčili jeho účastníci zástavu LGBT ľudí. V dôsledku tohto incidentu začali egyptské policajné zložky podnikať razie.
Prinajmenšom päť zo zadržaných podstúpilo análnu prehliadku, aby sa zistilo, či praktikujú sexuálne vzťahy s osobami rovnakého pohlavia, uvádza sa v citovanom vyhlásení AI s tým, že popisovaná metóda sa považuje za mučenie a navyše je vedecky neopodstatnená.
“Úrady musia nevyhnutne zastaviť kruté zásahy a okamžite a bezpodmienečne prepustiť zatknutých,” povedala riaditeľka AI pre Severnú Afriku Najia Bounaimová.
Homosexualita sa v egyptskej spoločnosti považuje za tabu, a to v rovnakej miere medzi kresťanmi i moslimami. Legislatíva ju však výslovne nezakazuje. V praxi tak úrady stíhajú podozrivých jednotlivcov za trestné činy ako “nemorálnosť” alebo “skazenosť”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.