Doneck 8. júla 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

V Doneckej ľudovej republike pozorne sledovali, čo sa deje u susedov, ktorým Kyjev úplne zastavil dodávky vody. V Donecku nečakali, ako na Kryme alebo v Luhansku, kým im Ukrajina zablokuje vodu, ale vopred sa postarali o zásobovanie.  
Na snímke Alexander Zacharčenko

Vedci Donbaskej národnej akadémie výstavby a architektúry prezentovali hlave Doneckej ľudovej republiky Alexandrovi Zacharčenkovi projekt alternatívneho zásobovania vodou. Vysvetlili, že realizovať tento projekt by sa dalo predovšetkým práve vtedy, keď Kyjev zastaví dodávky vody aj pre Doneck. Prízvukovali, že sa to môže stať každú chvíľu. Na príprave tohto projektu sa zúčastnili nielen vedci, ale aj mnohí študenti Donbaskej národnej akadémie výstavby a architektúry.
Zacharčenko potvrdil, že je to veľmi zaujímavý a hlavné mimoriadne aktuálny projekt: „Musíme byť vždy pripravení, že sa zopakuje podobná situácia, ako v Luhanskej ľudovej republike, keď tam Ukrajina zastavila dodávky vody. To isté môžu urobiť aj nám. Aby sme nezostali bez vody, musíme mať alternatívne zdroje dodávok vody. Preto vaša iniciatíva prišla veľmi vhod a včas,“ podčiarkol Zacharčenko.
Tento projekt hlave DĽR prezentovali „na mieste činu“: v laboratóriu hydrauliky a púmp. V súlade s projektom by sa vody rieky Severný Donec nahradili baníckymi, podzemnými, dažďovými a inými vodami. „Je to veľmi dobrý projekt. Téma vody je v našej republike mimoriadne aktuálna. Ukrajina pokračuje v blokáde a zdroj vody sa nachádza pod kontrolou Kyjeva. Preto potrebujeme vybudovať alternatívne zdroje dodávok vody,“ zdôraznil Alexander Zacharčenko.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.