Nitra 20. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
AGROKOMPLEX je výnimočná medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava, ktorá sa na nitrianskom Národnom výstavisku konala v dňoch 16. až 19. augusta 2018 už po 45. krát. Verejnosť si mohla prísť na svoje pri ochutnávke potravín, návštevníci si mohli pozrieť poľnohospodárske stroje, poprechádzať sa unikátnymi záhradami, a najväčší úspech medzi deťmi zaznamenala výstava hospodárskych zvierat. A mnoho ďalšieho.

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná počas príhovoru

Pre odbornú verejnosť bola pripravená diskusia na tému Spoločná poľnohospodárska politika EÚ 2021 – 2027.
Pavilón M4 patril Festivalu národných špecialít. Pozornosť sa upriamila najmä na našu národnú špecialitu – Spišské párky. Ich pikantná chuť, šťavnatosť a lahodný zvuk po zahryznutí privodili návštevníkom festivalu gurmánsky zážitok.
Novinkou výstavy bolo ENVIRO, na ktorom sa predstavili spoločnosti a organizácie venujúce sa praktickej ochrane prírody, environmentálnej výchove, ako aj propagácii a aplikovaniu princípov udržateľného spôsobu života. Podujatie spestril kvalitný odborný program, filmová produkcia i atrakcie pre najmenších návštevníkov. Téma plytvania potravinami a spracovanie bioodpadu sa odprezentovala prostredníctvom ekologických projektov v pavilóne B.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini (vľavo) a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná

O kvalitách slovenskej produkcie na vlastné oči Vás mohlo presvedčiť viac ako 20 vystavovateľov, držitelia ocenenia Značka kvality SK, slovenskí farmári, ľudoví remeselníci i výstava tradičných slovenských produktov COOP EXPO. Ťahákom výstavy bol aj tento rok jedinečný interaktívny pavilón F s témou „Inovujme vidiek“ prezentujúci rôzne oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva hravou formou.
V stánku MPRV SR v pavilóne M1 sa okrem produktov Značka kvality SK prezentoval aj projekt Chcem dodávať. Prítomné boli ukážky úspešných výrobkov od malých regionálnych výrobcov, ktoré sa prostredníctvom projektu dostali do maloobchodných sietí.
V rámci Národného programu podpory poľnohospodárskych produktov a potravín ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR slávnostne udelila ocenenia Značka Kvality SK vybraným poľnohospodárskym produktom a potravinám. Odovzdané boli aj významné ocenenia ako Zlatý kosák, Šampión výstavy, Špeciálne ceny ministra a tiež rezortné vyznamenania.
Nechýbali ani tematické výstavy a akcie:

  • Národná výstava hospodárskych zvierat – 13. ročník výstavy
  • COOPEXPO – 25. ročník medzinárodnej družstevnej kontraktačno-predajnej výstavy spotrebného tovaru
  • ENVIRO – 1. ročník medzinárodného ekologického festivalu
  • Inovujme vidiek – interaktívne expozície v pavilóne F
  • Dni poľa – 6. ročník zeleninárskej expozície
  • Farmárske trhy
  • Gazdovský dvor
  • Ovocie roka – 5.ročník
  • Zelenina roka – 4.ročník

 
Jednou z hlavných tém tohtoročnej výstavy poľnohospodárstva a potravinárstva Agrokomplex bola globálna zmena klímy. Tu si môžete prečítať príhovor Gabriely Matečnej, podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na otvorení výstavy.
 
Pozvánka na Agrokomplex

 
Predseda vlády Peter Pellegrini na Agrokomplexe

 
Ako to vyzeralo tento rok na výstave

 
Zvieratá a národná výstava hospodárskych zvierat

 
Nitrianska poľná železnica

 
Podpora domácich potravín Značky kvality SK

 
Vystúpenie lipicanov z Národného žrebčína Topoľčianky

 
Redakciu informoval Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
 
Príspevok V dňoch 16.-19. augusta 2018 sa konala v Nitre výstava Agrokomplex zobrazený najskôr Hlavné správy.