Kábul 31. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Massoud Hossaini)

Samovražedným útočníkom bol pravdepodobne tínedžer vo veku 12-13 rokov
Najmenej štyri osoby prišli v utorok o život a ďalších 13 utrpelo zranenia po tom, čo diplomatickou štvrťou v centre afganskej metropoly Kábul otriasol bombový útok. Britská spravodajská stanica BBC citovala hovorcu kábulskej polície, podľa ktorého bol samovražedným útočníkom pravdepodobne tínedžer vo veku 12-13 rokov.
Na snímke príslušníci afganských bezpečnostných síl prichádzajú na miesto samovražedného útoku v centrálnom Kábule

K zodpovednosti za tento incident v tzv. zelenej zóne Kábulu sa následne prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Prostredníctvom spriaznenej tlačovej agentúry Amák bez ďalších detailov uviedla, že útok spáchal “pomocou pásu s výbušninami samovražedný bombový útočník”.
Agentúra DPA doplnila, že terč útoku mladistvého, ktorý sa odpálil uprostred chodníka, nie je známy. Počet obetí a zranených pravdepodobne nie je konečný. Kábul bol v ostatných mesiacoch opakovane miestom útokov fundamentalistického hnutia Taliban a ďalších militantných zoskupení.
V tzv. zelenej zóne, kde majú svoje sídla mnohé zahraničné diplomatické misie, útočili extrémisti taktiež v máji, keď zabili vyše 150 osôb. Tento incident neďaleko nemeckého veľvyslanectva bol vôbec najvážnejším útokom, odkedy v roku 2001 invázia pod vedením USA ukončila v Afganistane éru vládnutia Talibanu.
Od májového útoku došlo v diplomatickej štvrti Kábulu k výraznému sprísneniu bezpečnostných opatrení. Skenery vozidiel, zátarasy ani mnohé kontrolné stanovištia však utorkovému útoku nedokázali zabrániť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.