Bratislava – Devín 8. apríla 2019 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
V sobotu uplynulo 1 134 rokov od smrti arcibiskupa svätého Metoda. Pri tejto príležitosti bola v kostole Svätého kríža v Devíne spomienka na tohto apoštola Slovanov. Svätú omšu slúžil vojenský ordinár Mons. František Rábek. Súčasťou slávnosti bolo aj uctenie si relikvií svätých solúnskych bratov a kladenie vencov k ich súsošiu pred devínskym kostolom

Na snímke František Rábek

Biskup Rábek sa pri svätej omši zamýšľal nad tým, čo znamená dedičstvo otcov. Podľa biskupa to je kresťanská viera, evanjelium a život podľa neho. „To nie je niečo také akoby samozrejme, že sme to zdedili a už sme automaticky kresťanmi a dobrými kresťanmi, ale musíme sa k tomu osobne postaviť a potom aj to kresťanstvo uživotňovať v podmienkach našej súčasnosti,” povedal ordinár Rábek.
Spomienkové podujatie na svätého Metoda organizovalo združenie Dedičstvo otcov. Jeho predseda Gabriel Smatana pripomenul, že svätí Cyril a Metod sú základné kamene nášho národného bytia a preto je povinnosťou každého Slováka si týchto bratov uctiť. “Snažil sa usporiadať štátne zriadenie, usporiadať spoločenský život a usporiadať samozrejme predovšetkým ten duchovný život. Odkaz svätého Metoda pre dnešok je jednota,” uviedol.
Miroslav Vetrík, ktorý je organizátor bratislavských Korunovačných slávností a sprievodca po Bratislave poukazuje, že svätý Metod v roku 880 bol obvinený z rôznych neprávostí a musel sa ísť obhájiť k pápežovi. „Nielenže obhájil svoju pravovernosť, ale vlastne urobil aj takú diplomatickú službu, že pápež Ján VIII. Svätoplukovi poslal to najväčšie ocenenie, ktoré mohol, uznanie štátnosti, bula Industriae tuae,” povedal.
Pútnikom na Devín poslali pozdravy aj viacerí slovenskí biskupi západného aj východného obradu pôsobiaci u nás aj v zahraničí (Zdroj: Rádio LUMEN).
 
Príspevok V Devíne spomínali na apoštola Slovanov, liturgiu slávil biskup Rábek zobrazený najskôr Hlavné správy.