Bratislava 22. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Detí, ktoré žijú mimo rodiny, je asi 15-tisíc, z nich asi 4,5-tisíca žije v detských domovoch. V relácií RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda mimovládnej organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško s tým, že rodičia sa nechceli, nemohli alebo nevedeli o ne starať

Na snímke riaditeľ neziskovej organizácie Úsmev ako dar Jozef Mikloško

„Najviac je tých, ktorí sa nevedeli postarať. Rodine treba pomôcť ešte skôr, než sa rozpadne. Deti z detských domov, ktoré sa hnevajú na svojich rodičov, opakujú ich chyby. Naopak, tí, ktorí odpustia, začnú novú etapu života. Je to aj zamyslenie na Vianoce, aby sme viac odpúšťali,“ dodal Mikloško.
Podľa Kamily Adamkovičovej z nadácie SOCIA v období Vianoc veľa ľudí pociťuje samotu. Najviac však seniori. „Seniori sú najväčšou a najvzácnejšou skupinou náhradných rodičov. Seniori sú veľkou oporou pre svoje vnúčatá, keď zlyhali rodičia,“ vysvetlil Mikloško.
Riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík v relácií porovnal naše Vianoce s africkými. Aj tam sa ľudia podľa Čaučíka snažia tieto sviatky prežiť v kruhu svojej rodiny. „Ak niekto pracuje v inej časti krajiny, snaží sa prísť domov, byť s rodinou a mať dobré jedlo, čo neplatí o bežných dňoch v roku. Kresťania sa snažia ísť na omšu, aj keď im to situácia v krajine nemusí vždy dovoliť. Snažia sa mať Vianoce ako my, len v skromnejších pomeroch, a samozrejme bez snehu,“ povedal riaditeľ Dobrej noviny.
 
Príspevok V detských domovoch je asi 4,5-tisíca detí, vysvetlil predseda Úsmevu ako dar zobrazený najskôr Hlavné správy.