Paríž 22. marca 2018 (HSP/Foto: Screenshot Le Figaro)
 
Populárny francúzsky Le Figaro zverejnil otvorený list 100 francúzskych intelektuálov, ktorí požiadali zastaviť šírenie „islamistického separatizmu“ v krajine. Intelektuáli tvrdia, že priznanie privilégií menšinového náboženstva islamu odporuje zásadám spravodlivého štátu a ohrozuje spoločnosť rizikom vypuknutia náboženských vojen

Na snímke titulok článku

V radoch autorov tohto protestného listu sú politológovia, novinári, spisovatelia, učitelia, filmári, filozofovia, občianski a štátni aktivisti. Vyjadrili svoje znepokojenie v súvislosti s nárastom vplyvu islamu vo Francúzsku. Prízvukujú, že v tejto situácii je ohrozená nielen sloboda myslenia, ale aj samotná sloboda vo všeobecnosti.
Poukázali na obrovské nebezpečenstvo tohto javu: „Nový islamistický totalitarizmus sa snaží dobývať územie využívajúc všetky prostriedky, ale zároveň predstiera, že sám je obeťou neznášanlivosti.“ Pripomenuli, že odborová organizácia učiteľov „SUD Éducation 93“ pred niekoľkými týždňami predložila návrh vzdelávacieho kurzu s názvom „Štátny rasizmus“, na ktorý nepustili „bielych“ študentov. Autori výzvy poukazujú na to, že podobné príklady v poslednom období vôbec nie sú zriedkavé. „Dozvedeli sme sa, že najlepším spôsobom, ako poraziť rasizmus, je rozdeliť rasy,“ sarkasticky poznamenali autori otvoreného listu.
Prízvukujú, že vo Francúzsku stále častejšie znejú výzvy, aby islamu, ako menšinovému náboženstvu, vyčlenili zvláštne miesto, aby „už nebol ponižovaný“, alebo aby povolili slobodné nosenie hidžábu, pretože údajne chráni ženy pred mužmi, a dokonca im podobným spôsobom pomáha „osamostatniť sa“.
„Všetky tieto tvrdenia spája myšlienka, že jediným spôsobom, ako ochrániť „utláčaných“, je oddeliť ich od ostatných a dať im privilégiá. Táto vízia je dosť podobná politike apartheidu a zaoberá sa otázkou: čo s tými, ktorí chcú byť moslimom a nechcú byť izolovaní od spoločnosti, rovnako ako s tými, ktorí si nezaslúžia výsady, ale považujú sa za „dominantných,“ uvádzajú intelektuáli.
Pripomínajú, že dlhé roky francúzsky štát trval na nerozlišovaní osobných charakteristík, ktoré by mohli vyvolať konflikt. „Je to sekulárny štát, ktorý chráni menšinové náboženstvá. Tak sa môže stať, že z nás budú obete náboženských vojen. Kým všetci žijú vnútri svojej komunity, svojej kasty a v nepriateľstve voči ostatným, keď každého posudzujú iba vlastní, je to v rozpore s duchom Republiky. Základom republiky je zrieknutie sa privilegovaných práv pre určité kategórie občanov a jeden zákon pre všetkých, teda jednoduchšie povedané – spravodlivosť,“ podčiarkli autori listu.
„Islamizmus chce existovať oddelene, pretože odmieta iných, vrátane časti moslimov, ktorí nezdieľajú jeho hodnoty. Islamizmus sa cíti byť ponížený, keď nedominuje druhým. Chceme žiť v plnohodnotnom svete, kde žiadne z náboženstiev nediktuje zákony,“ uzatvára svoj otvorený list 100 francúzskych intelektuálov.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V denníku Le Figaro sa objavila výzva 100 intelektuálov proti islamistickým separatistom zobrazený najskôr Hlavné správy.