Kodaň 15. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Adel Hana)

Pôvodne sa Európska únia budovala za účelom slobodného pohybu ľudí a presunu tovaru – bez hraníc. V ostatnom čase však stále väčší počet členských krajín EÚ zavádza na svojich hraniciach kontroly a pomaly začne tie hranice uzatvárať

Ilustračné foto

Dôvod je známy:  na území únie sa pohybuje obrovský počet migrantov, ktorých liberáli a demokrati síce formálne vítajú, ale fakticky ich nikto a nikde nechce, pretože prinášajú iba obrovské problémy, násilie, chaos a neistotu. A členské krajiny únie potichu sprísňujú kontroly na hraniciach, aby obmedzili prílev „cudzích“ migrantov a gangov zo susedných štátov.

Napríklad v Dánsku o mesiac zavedú hraničné kontroly na hraniciach so Švédskom kvôli vyčíňaniu migrantov a mnohí politici žiadajú vôbec zastaviť príliv žiadateľov o azyl. Dánska vláda informovala, že 12. novembra krajina zavedie kontroly na hranici so Švédskom. Vysvetlila, že takto mieni zabezpečiť bezpečnosť štátu: v Kodani došlo k streľbe a niekoľkým bombovým útokom a za páchateľov označili členov švédskych gangov.

Kriminálna situácia sa teda rapídne zhoršila nielen v Nemecku, Grécku, Taliansku a Francúzsku, ale už aj v severských krajinách, kde vždy bola dosť pokojná. Kto by pred rokmi povedal, že bude taká napätá, že Dánsko bude nútené zaviesť hraničné kontroly so svojím susedom – Švédskom? „Hraničné kontroly sa budú vykonávať na trajektových prejazdoch v Rønne (Bornholm), Helsingøru (Zéland), Frederikshavnu a Grenaau (oba Jutland), na moste Øresund a na všetkých železničných spojeniach medzi Švédskom a Dánskom,“ uviedol domáci portál The Local.

Dánska premiérka a predsedníčka strany sociálnych demokratov Mette Frederiksenová vysvetlila, že kontroly budú zavedené kvôli 13 bombovým útokom, ku ktorým došlo v Kodani od začiatku roku, a kvôli prestrelkám na kodanskom predmestí v júni, ktoré zapríčinili konkurenčné gangy zo Švédska. „Pochopiteľne, mrzí nás to, že musíme zaviesť podobné opatrenia, ale nemáme na výber a musíme podniknúť také tvrdé kroky,“ prízvukovala dánska premiérka. Dánsky minister spravodlivosti Nick Hekkerup podčiarkol, že hraničné kontroly sú absolútne nevyhnutné, pretože iba tak sa podarí zastaviť expanziu organizovaného zločinu zo Švédska. Počas tlačovej konferencie poznamenal: „Vo Švédsku sme v ostatných rokoch zaregistrovali znepokojivý vývoj s veľkým počtom explózií a nárastom počtu ťažkých trestných činov. Tento vývoj sa nesmie rozšíriť do Dánska. Musíme zabezpečiť bezpečnosť Dánov,“ vyhlásil.

Viacerí členovia dánskej Konzervatívnej strany ešte v júli priznali, že vláda prijala opatrenia, ktorých cieľom je zjednodušiť a urýchliť deportácie migrantov, pretože krajina čelí veľkému problému s kriminalitou utečencov. Najväčšia pravicová strana – Dánska ľudová strana ešte v máji navrhla plán na úplné zastavenie prílivu žiadateľov o azyl do roku 2025

Ako sa hovorí, človek mieni, ale Pán Boh mení… Tento raz sa na Pána Boha zahrali, čo je mimoriadne smutné, stovky tisíc migrantov, ktorí, ako kobylky, napadli Európu a celú ju zmenili. Ako sme dnes už pripomínali, pôvodne sa Európska únia budovala za účelom slobodného pohybu ľudí a presunu tovaru – bez hraníc. V súčasnosti stále väčší počet členských krajín EÚ zavádza na svojich hraniciach kontroly a pomaly začne tie hranice uzatvárať. Rétorická otázka – prečo…?

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj