Kodaň 10. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Dánsky úrad pre potravinovú bezpečnosť (DVFA) dnes informoval, že v krajine bolo odhalených 20 ton vajec kontaminovaných insekticídom fipronil
Dánska firma doviezla varené vajíčka zbavené škrupiny od belgického dodávateľa. Vajcia pochádzali z hydinárne z Holandska, spresnil DVFA.
Ilustračné foto

Takto pripravené “vajcia sa predávali do profesionálnych kuchýň (v Dánsku), nie bežným spotrebiteľom”, vysvetlil pre agentúru DPA Nikolas Kühn Hove, vedúci krízového štábu v DVFA.
Vajcia boli do Dánska dodané v auguste. Každá prepravka obsahovala približne štyri kilogramy vajec.
DPA dodala, že Dánsko sa takto stalo ďalšou z európskych krajín zasiahnutých škandálom s nezákonným používaním pesticídov na farmách s chovom hydiny.
Prvými krajinami, kde bola nebezpečná látka zistená, boli západoeurópske štáty ako Belgicko, Holandsko, Nemecko, Francúzsko, Švajčiarsko, Británia a Luxembursko. Z políc obchodov a supermarketov tam už úrady na kontrolu bezpečnosti potravín stiahli milióny vajec.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.