Kodaň 14. septembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tariq Mikkel Khan/Ritzau Scanpix via AP)
 
Petra Madsena v apríli odsúdili na doživotie bez možnosti prepustenia.

Prokurátor Kristian Kirk odpovedá na otázky novinárov v Kodani v piatok 14. septembra 2018

Posledné pojednávanie v odvolacom procese s dánskym vynálezcom Petrom Madsenom, ktorého v apríli odsúdili na doživotie za vraždu a mučenie švédskej novinárky Kim Wall v jeho ponorke, odročili. Stalo sa tak po tom, čo počas záverečných vyjadrení skolaboval člen poroty. Predstavitelia Východného vyššieho súdu v Kodani pojednávanie odročili bez stanovenia nového termínu.
Štyridsaťsedemročného Madsena odsúdili na doživotie bez možnosti prepustenia. V Dánsku je doživotný trest v priemere vymeraný na 16 rokov s možnosťou predlžovania, ak je to nevyhnutné. Vynálezca nechce časovo neobmedzený trest odňatia slobody, ale žiada jeho presné vymedzenie.
Prokurátor Kristian Kirk počas pojednávania požadoval pre Madsena doživotný trest argumentujúc, že jeho motív bol sexuálny a zločin si naplánoval. Jeho konanie opísal ako “opovrhnutiahodné”, pričom tiež tvrdil, že mal vynálezca “sadistické predstavy” a záujem o videá, kde mučia a zabíjajú ženy. Podľa prokurátora si muž zrejme vraždu Wall aj nahral. Video s vraždou novinárky vyšetrovatelia nenašli, spomínané videá s inými ženami, ktoré Madsen nevytvoril, však objavili v jeho osobnom počítači.
Novinárku videli naposledy živú vlani 10. augusta, keď spolu s Madsenom, konštruktérom ponorky UC3 Nautilus, o ktorom pripravovala reportáž, vyrážali na výlet. Za nezvestnú ju vyhlásili po tom, ako jej priateľ zalarmoval políciu, keď sa odtiaľ nevrátila. Ponorku vypátrali 11. augusta a vynálezcu zachránili tesne predtým, ako sa potopila. Dánska polícia predpokladá, že 40-tonovú ponorku potopil zámerne, aby zahladil stopy po svojom čine. Ostatky zosnulej novinárky vyšetrovatelia našli koncom augusta a v októbri.
 
Príspevok V Dánsku odročili posledné pojednávanie odvolacieho procesu s vrahom švédskej novinárky zobrazený najskôr Hlavné správy.