Praha 28. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Andre Penner)
 
Najpravdepodobnejším miestom nákazy ženy je oblasť na juhu Moravy

Ilustračné foto

České ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok informovalo o prvej nákaze západonílskou horúčkou priamo v Českej republike. Vírusom sa nakazila 72-ročná žena z južnej Moravy. Rezort neskôr doplnil, že seniorka v auguste v nemocnici zomrela, mala však aj ďalšie vážne chronické problémy, uvádza portál iDNES.cz.
“Tento rok evidujú hygienici dvoch pacientov so západonílskou horúčkou. Jedného s importovanou nákazou, v lete sa nakazil v Grécku. Druhého s takzvaným autochtónnym ochorením, čo znamená, že ochorel v tuzemsku,” povedala iDNES.cz hovorkyňa ministerstva Gabriela Štepanyová.
Najpravdepodobnejším miestom nákazy ženy je oblasť na juhu Moravy, kde sa preukázal vírus západonílskej horúčky u komárov i koní. “Dosiaľ nebol zaznamenaný žiadny prípad, že by vírus západonílskej horúčky bol prenosný z človeka na človeka,” zdôraznila Štepanyová.
Za posledných 11 rokov evidujú českí lekári celkovo štyroch chorých, okrem tohtoročných dvoch ešte dvoch v roku 2007. Vtedy sa nakazili na Cypre a v Tanzánii.
Západonílska horúčka sa tento rok vo zvýšenej miere šíri takmer v celej Európe. K 21. septembru bolo nahlásených v Európskej únii 1 134 prípadov ochorenia a v susediacich krajinách ďalších 370 prípadov. Stopätnásť ľudí už zomrelo.
 
Príspevok V ČR zomrela žena, ktorá sa nakazila západonílskou horúčkou zobrazený najskôr Hlavné správy.