Praha 1. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 
Schôdza dolnej komory českého parlamentu začala v piatok neštandardne: zákonodarcovia nečakane hlasovali o rozpustení Poslaneckej snemovne. Išlo však len o vtip jej predsedu Radka Ondráčka, ktorý chcel týmto spôsobom otestovať hlasovacie zariadenia. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Ilustračné foto

Hneď na úvod piatkovej schôdze poslanci zistili, že im nefungujú hlasovacie zariadenia. Vondráček z vládnuceho hnutia ANO následne rokovanie na pol hodiny prerušil, aby sa zistila príčina poruchy.
Keď sa poslanci po prestávke opäť zišli, bolo treba hlasovacie zariadenia opäť vyskúšať. “Nechám skúšobne hlasovať o rozpustení snemovne,” uviedol Vondráček.
Hlasovanie sa naozaj uskutočnilo, avšak za rozpustenie komory sa v ňom vyslovilo len 61 zo 153 prítomných poslancov. “Tu ani skúšobné hlasovanie neprešlo,” glosoval výsledok Vondráček.
Spomedzi tých, ktorí hlasovali “za”, bolo 40 zástupcov ANO, medzi nimi vicepremiér a minister životného prostredia Richard Brabec. Návrh podporili aj šéf poslancov TOP09 Miroslav Kalousek a exminister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Zásadne proti bolo 77 poslancov, hlavne z radov opozičných Pirátov a ODS. V reálnom hlasovaní by za rozpustenie Poslaneckej snemovne museli hlasovať najmenej tri pätiny, teda 120 poslancov.
Po rannej vsuvke už hlasovacie zariadenia fungovali, takže riadna schôdza mohla pokračovať.
 
Príspevok V ČR poslanci nepodporili rozpustenie parlamentu ani v skúšobnom hlasovaní zobrazený najskôr Hlavné správy.