Ning-sia 29. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot Sputnik)
 

Na severozápade Číny zakázali nápisy v arabčině na halal potravinách. Informáciu zverejnil list The Global Times

Ilustračné foto

Podľa informácie listu bolo rozhodnutie o úprave nálepok na potravinách prijaté v autonómnej oblasti Ning-sia. Ako potvrdili obyvatelia mestských okruhov Wu-čung a Jin-čchuan, reštaurácie a stánky musia zmeniť arabské nápisy. Teraz majú byť slová „halal výrobok” napísané ako čínskymi znakmi, tak i pchin-jinom. V rade supermarketov musel byť tovar dočasne odstránený z políc kvôli zmene nálepok.
Podotýka sa, že to nie je jediná podobná zmena v tejto oblasti. V marci začala vo Wu-čungu rekonštrukcia ulíc, v ktorých sa spája arabská architektúra s tradičnou čínskou. Podľa plánu, kvôli harmonickému a jednotnému vzhľadu, budú stavby upravené v tradičnom čínskom štýle. Verejný priestor bol zriadený v roku 2016 a mal demonštrovať dobré vzťahy arabského sveta a Číny.
Experti podotýkajú, že čínska spoločnosť bola znepokojená „arabizáciou” niektorých mešít v zemi a inými problémami spojenými s islamom. Odborníci poukazujú zároveň na to, že sa nedá upadať do extrému v otázkach, ktoré sa týkajú náboženstva. Podľa ich názoru nové opatrenia neodporujú čínskym zákonom.
 

Príspevok V Číne zakázali nápisy v arabčine na halal potravinách zobrazený najskôr Hlavné správy.