Novosibirsk, 20. septembra 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Kto povedal, že ukrajinské či moldavské peniaze sú menej hodnotné, ako povedzme, doláre či eurá? Ako sa ukazuje, záujem o valuty Ukrajiny a Moldavska je dokonca až v Číne. A Číňania sa vo veľkom množstve zásobujú cennými valutami…
Ilustračné foto

Colníci na letisku v ruskom meste Novosibirsk konfiškovali istému občanovi Číny 4,6 tisíce falošných moldavských leí a 920 hárkov s pravými, ale ešte nerozrezanými bankovkami ukrajinských hrivien. Snažil sa ich dopraviť do rodnej vlasti. Mal odletieť do čínskeho Šanghaju, ale ruskí colníci objavili cenný „poklad“ v jeho batožine.
Expertíza ukázala, že bankovky moldavských leí boli falošné, aj keď vyzerali, ako pravé. Naopak ukrajinské hrivny boli na 920 hárkoch – ako obyčajné veľké listy, ktoré pred chvíľou doniesli z tlačiarne. No a práve tie listy boli originály – boli to pravé ukrajinské hrivny, skutočne priamo z tlačiarne, ale ešte neboli rozrezané. Na hárkoch boli hrivny v hodnote 5, 10 a 20 hrivien v celkovej sume 819 tisíc hrivien /takmer 26 tisíc eur/.
Polícia vyšetruje tento pokus 39-ročného Číňana dopraviť domov cenné ukrajinské a moldavské valuty /aj keď časť z nich bola falošná/. Zatiaľ tlačová služba ruského ministerstva vnútra podrobne nekomentovala, čo čaká tohto čínskeho „finančníka“ a či ruská prokuratúra bude prípad riešiť v domácich podmienkach alebo Číňana pošle domov a nech sa s nim zaoberajú čínske kompetentné orgány…
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.