Peking 17. apríla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)
 

Obchodný konflikt s USA nebude mať žiadny vplyv na čínske hospodárstvo a jeho rozvoj, prehlásil v utorok vedúci oddelenia všeobecnej štatistiky národného hospodárstva Štátneho štatistického úradu ČĽR Si Či-hun.

Ilustračné foto

„Viem, že všetkých zaujíma, ako sa budú ďalej vyvíjať obchodné rozpory medzi Čínou a USA, a ako to môže ovplyvniť čínske hospodárstvo. Chcel by som povedať, že v priebehu mnohých rokov preukazovalo čínske hospodárstvo dobrý pokrok a zachovávalo pritom stabilitu. Obchodné rozpory nebudú mať žiadny vplyv na čínsku ekonomiku ani na impulz jej rozvoja. Čínska ekonomika je nanajvýš pružná a to znamená, že sa môže ľahko prispôsobiť ku zmenám,”prehlásil na briefingu.
Zdôraznil, že čínske hospodárstvo je veľmi stabilné a má dobré perspektívy ďalšieho rozvoja.
Úradník dodal, že USA ignorovali pravidlá medzinárodného obchodu, čo malo za následok obchodný konflikt medzi Čínou a USA.
„Podobný jednostranný protekcionizmus vyvolal znepokojenie na celom svete. Čína vystúpila rozhodne proti tomu. Podnikli sme tiež rozhodné opatrenia proti akciám USA,” podotkol Si Či-hun.
Prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením cla, ktoré sa dotkne čínskeho vývozu do tejto krajiny v čiastke až 150 miliárd USD ročne. Peking oznámil, že podnikne symetrické odvetné opatrenia.
 

Príspevok V Číne prehlásili, že konflikt s USA nijak neovplyvní ekonomiku krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.