Peking 23. mája 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Chinatopix)

Nehľadiac na epidémiu koronavírusu a jej záporný vplyv na ekonomiku chce Čína v tomto roku úplne zlikvidovať chudobu, uvádza sa v správe premiéra Štátnej rady ČĽR Li Kchečchiang prednesenej na začatí zasadnutia hlavného zákonodarného orgánu tejto krajiny

Ilustračné foto

Zvíťazíme v boji s chudobou, vyhlásil Li Kchečchiang optimisticky.

Oznámil tiež, že úrady plánujú v tomto roku aktívne realizovať opatrenia na zníženie úrovne chudoby a obnovenie poľnohospodárskych okresov, zabezpečiť ich zásobovanie najpotrebnejších tovarom, zvýšiť normy a zlepšiť životné podmienky na vidieku.

Nehľadiac na epidémiu a dosť vážne straty a skúšky pre čínske hospodárstvo sa vedenie krajiny nevzdalo plnenia úlohy likvidácie chudoby. Do konca tohto roka sa Čína zbaviť chudoby vo viac ako tisíc dedinách, ktoré majú najväčšie problémy. Čína má vybudovať spoločnosť stredného blahobytu a stať sa prvým štátom na svete, ktorý zlikviduje na svojom území taký fenomén, ako je chudoba.

V Číne sa plánuje vytvoriť deväť miliónov pracovných miest

Úroveň zaregistrovanej nezamestnanosti v mestách bude v Číne v roku 2020 okolo 5,5 %, úrady plánujú vytvoriť deväť miliónov pracovných miest. Vyplýva to z plánu sociálno-ekonomického rozvoja krajiny na rok 2020, ktorý bol uverejnený v piatok.

Bude vytvorených cez deväť miliónov pracovných miest. Nezamestnanosť v mestách sa bude udržiavať na úrovni okolo 5,5 %, uvádza sa v správe rozšírenej na začatí výročného zasadnutia Národného ľudového kongresu.

Úroveň zaregistrovanej nezamestnanosti predstavovala v Číne v roku 2019 3,62 %, čo je menej ako očakávaná úroveň 4,5 %. Úrady plánovali vytvoriť 11 miliónov pracovných miest, avšak v poslednom roku dosiahol tento ukazovateľ 13 miliónov.

Rozpočtový schodok

Schodok štátneho rozpočtu Číny bude v roku 2020 predstavovať 1 bilión jüanov (okolo 141,6 miliardy dolárov), čiže asi 3,6 % HDP, uvádza sa v návrhu rozpočtu.

Pomer rozpočtového schodku k HDP sa očakáva na úrovni 3,6 %, schodok bude 1 bilión jüanov, teda o 0,8 % viac ako v roku 2019, uvádza sa v dokumente, ktorý bol uverejnený v piatok.

Úrady Číny plánovali, že v roku 2019 bude rozpočtový schodok 2,76 bilióna jüanov čiže 2,8 % HDP.

Inflácia sa zvýši v roku 2020 približne na 3,5 %. Podľa výsledkov roka 2019 predstavovala inflácia v Číne 2,9 %, aj keď úrady očakávali jej rast na 3 %. Index CPI sa zvýšil v prvom štvrťroku 2020 na pozadí šírenia koronavírusu v prepočte na rok o 4,9 %, avšak po zlepšení epidemiologickej situácie v apríli predstavoval 3,3 %.

Vojenský rozpočet Číny sa zvýši v roku 2020 o 6,6 %

Vojenský rozpočet Číny sa zvýši v roku 2020 o 6,6 % a spotrebuje 1,27 bilióna jüanov (178,8 miliardy dolárov). Vyplýva to z návrhu rozpočtu krajiny na rok 2020, ktorý bol uverejnený v piatok.

Výdavky na národnú obranu budú 1,268 bilióna jüanov, zvýšia sa o 6,6% (v porovnaní s minulým rokom),“ uvádza sa v dokumente.

Čína zvyšuje ročne svoje výdavky na obranu, v súčasnej dobe má ČĽR druhý najväčší vojenský rozpočet na svete po USA. Podľa rozpočtu na rok 2019 sa zvýšili vojenské výdavky o 7,5 % a mali byť 177,6 miliárd dolárov. Táto tendencia vyvoláva obavy a kritiku v iných štátoch, čínske úrady však vyhlasujú, že vojenské výdavky účelné a že sa budú aj naďalej mierne a stabilne zvyšovať v súlade s ekonomickým rozvojom krajiny.

Zdroj