Šen-čen 30. marca 2018 (HSP/RT/Foto: TASR/AP-Mark Lennihan)
 
Čínske mesto Šen-čen zakročí proti chodcom porušujúcim predpisy dosť netradičným spôsobom

Na snímke dole vpravo auto, ktoré narazilo do chodcov na newyorskom námestí Times Square

Aj najväčšie čínske mestá ako Peking a Šanghaj už majú automatizované systémy v doprave, ktoré využívajú technológiu AI a technológiu rozpoznávania tváre na identifikáciu vodičov, ktorí porušujú pravidlá cestnej premávky, ale Šen-čen pokročil ešte ďalej.
Spoločnosť Intellifusion so sídlom práve v Šen-čene je v predbežných fázach vývoja systému, ktorý dokáže identifikovať “zlých” chodcov prechádzajúcich cez cestu a potom im poslať pokuty prostredníctvom textovej správy.

Mesto nainštalovalo už množstvo LED displejov na uliciach, ktoré majú nasnímať takýchto chodcov. Pokuta je vo výške 100 juanov (cca 14 dolárov).
Podľa South China Morning Post, spoločnosť poskytujúca technológiu v súčasnosti vedie rozhovory s miestnymi mobilnými operátormi a platformami sociálnych médií, ako sú WeChat a Sina Weibo, .
“Nesprávne prechádzanie cez cestu bolo vždy v Číne problémom a ťažko sa dá vyriešiť iba tým, že sa ukladajú pokuty alebo snímajú páchatelia. Ale kombinácia technológií a psychológie … môže značne znížiť prípady nesprávneho prechádzania a zabrániť opakovaným trestným činom,” povedal Wang Jun, riaditeľ marketingových riešení spoločnosti Intellifusion.
 
 
Príspevok V Číne budú pokutovať nedisciplinovaných chodcov zobrazený najskôr Hlavné správy.