Moskva 26. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Emergency Situations Ministry Photo via AP)

Potápači objavili na dne mora aj niekoľko úlomkov lietadla

V oblasti pádu ruského lietadla Tu-154, ktoré sa v nedeľu krátko po svojom štarte v Soči zrútilo do Čierneho mora, našli záchranári doteraz telá 13 obetí.

Na snímke z videozáznamu potápači vyťahujú úlomok z havarovaného lietadla Tu-154. Skupina potápačov ministerstva pre mimoriadne situácie objavila úlomky lietadla vo vzdialenosti asi 400 metrov od brehu v hĺbke 25 metrovNa snímke z videozáznamu potápači vyťahujú úlomok z havarovaného lietadla Tu-154. Skupina potápačov ministerstva pre mimoriadne situácie objavila úlomky lietadla vo vzdialenosti asi 400 metrov od brehu v hĺbke 25 metrov

Ako pre agentúru RIA Novosti uviedol nemenovaný zdroj blízky vyšetrovaniu, potápači objavili na dne mora aj niekoľko úlomkov lietadla, vrátane väčších, pričom časť z nich už dopravili na súš.

Potápači vytiahli z mora aj dve súčasti riadiacej dosky, pričom podľa výrobných čísel sa zistilo, že patria havarovanému lietadlu.

Čierne skrinky, ktoré by mohli objasniť príčinu katastrofy, sa zatiaľ nájsť nepodarilo. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) však nateraz nemá dôkazy o tom, že by na palube bolo došlo k teroristickému útoku.

Personál sa strieda v troch zmenách

Tímy ruskej námornej záchrannej služby (Rosmorrečflot) dnes popoludní prerušili pátranie po úlomkoch lietadla. Ministerstvo obrany uviedlo, že v pátraní pokračuje, pričom personál sa strieda v troch zmenách. Do pátracej akcie je zapojených celkovo 43 lodí s nevyhnutným vybavením, ponorky, drony, 182 potápačov a 3500 ľudí prehľadávajúcich pobrežie.

Verzia o teroristickom čine “prakticky vylúčená”

FSB dnes vo svojom vyhlásení uviedla, že hlavnými pracovnými verziami príčin pádu lietadla z 25. decembra je “prítomnosť cudzích predmetov v motore, zlá kvalita paliva, ktorá mohla viesť k strate výkonu a zlyhaniu motorov, chyba pilota a technická porucha lietadla.”

Agentúra Interfax dnes citovala z vyhlásenia zdroja oboznámeného so situáciou, podľa ktorého k havárii mohlo dôjsť aj kvôli preťaženiu lietadla či zlyhaniu techniky.

“Svedecké výpovede aj iné objektívne údaje získané počas vyšetrovania hovoria o tom, že lietadlo nedokázalo nabrať výšku a z nejakého dôvodu, možno kvôli preťaženiu či technickej chybe, sa zrútilo do mora,” citoval Interfax.

Podľa tohto zdroja je verzia o teroristickom čine “prakticky vylúčená”, a to i na základe výpovedí svedkov. Tí uviedli, že lietadlo “dlho letelo nezvyčajne nízko, nenaberalo výšku”.

Zdroj uviedol, že prioritnou verziou pri skúmaní príčin nehody je technická chyba, “možno poškodenie agregátov na naberanie výšky či nedostatočný ťah motorov”. Vylúčené nie je ani zlyhanie ľudského faktora, ktoré mohlo viesť k vzniku kritickej situácie.

Na margo dohadov o nekvalitnom palive zdroj uviedol, že súčasne s lietadlom Tu-154 tankovali aj ďalšie stroje, ktoré bez nehody či iných problémov doleteli do cieľa.

Medzi pasažiermi sa nachádzali desiatky spevákov súboru Alexandrovovci, ale aj novinári a vojaci

Lietadlo ruského ministerstva obrany smerovalo v nedeľu na ruskú leteckú základňu Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja, keď sa krátko po vzlietnutí z letiska v Soči zrútilo do Čierneho mora. Medzi pasažiermi sa nachádzali desiatky spevákov súboru Alexandrovovci, ale aj novinári a vojaci.