ZÁáhreb 30. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP, Wikipedia)

Chorvátsky súd odsúdil bývalého premiéra krajiny Iva Sanadera a šéfa maďarskej ropnej spoločnosti MOL Zsolta Hernádiho pre korupciu, ktorej sa mali dopustiť pred desaťročím. Okresný súd v Záhrebe v pondelok uložil Sanaderovi šesťročný trest odňatia slobody a Hernádimu trest odňatia slobody na dva roky. Informovala o tom chorvátska televízia HRT

Na snímke zľava bývalý chorvátsky premiér Ivo Sanader a šéf maďarskej ropnej spoločnosti MOL Zsolt Hernádi

Súd dospel k záveru, že predseda predstavenstva MOL-u odsúhlasil zaplatenie sumy 10 mil. eur Ivovi Sanaderovi, aby firme umožnil získať kontrolu nad chorvátskou ropnou a plynárenskou spoločnosťou INA. Koncern MOL vyjadril nad rozsudkom „sklamanie“ a vyhlásil, že sa žiadny trestný čin nestal. Koncern uviedol, že Hernádi má jeho úplnú podporu.

Hernádi aj Sanader obvinenia popierajú a na súdnom pojednávaní sa nezúčastnili. Maďarsko v minulosti chorvátsky zatykač odmietlo. Sanader čelí viacerým obžalobám z korupcie v súvislosti s jeho funkčným obdobím v rokoch 2003 až 2009. Voči pondelkovému rozhodnutiu súdu je možné podať odvolanie.

Spoločnosť MOL je sklamaná z rozhodnutia regionálneho súdu v Záhrebe vzhľadom na predošlé rozhodnutie maďarských úradov a tribunálu OSN v Ženeve o tom, že zo strany žiadneho z predstaviteľov Skupiny MOL nedošlo k previneniu, konštatuje sa v stanovisku, ktoré koncern poskytol agentúre SITA. „MOL naďalej trvá na svojich predošlých argumentoch a rozhodne odmieta akékoľvek obvinenie z nevhodného podnikateľského správania a preto sa bude naďalej brániť pred obvineniami z nelegálnych praktík s využitím všetkých dostupných opatrení. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ má plnú dôveru orgánov Skupiny MOL,“ uviedla ropná firma. Stratégia MOL-u voči spoločnosti INA sa nemení, čo sme v decembri 2019 potvrdili schválením investícií vo výške 600 mil. USD na projekt hlbšieho spracovania ropy v rafinérii INA v chorvátskej Rijeke, dodal koncern.

Skupina MOL zároveň pripomenula, že súd v Budapešti odmietol vykonanie európskeho zatýkacieho rozkazu vydaného chorvátskymi úradmi voči Zsoltovi Hernádimu s vysvetlením, že „v prípade vydania obžalovaného môže existovať riziko, že by došlo k porušeniu jeho práva na spravodlivý súdny proces a nebolo by možné zaručiť nestranné posúdenie prípadu.“

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj