Chemnitz 15. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Screenshot YouTube)
 
Priamo pred sochou Karla Marxa v Chemnitzi stojí niekoľko bronzových vlkov so vztýčenou pravou labou, čím naznačujú nacistický pozdrav. Autor sôch chce svojim činom vyvolať v spoločnosti diskusiu.

V Chemnitzi sa objavili hajlujúci vlci

Inštalácia nesie názov “Vlci sa vrátili?” A je zložená z desiatich bronzových sôch agresívne vyzerajúcich vlkov. Väčšina z nich pritom hajluje. Jej autor Rainer Opolka označil svoju inštaláciu ako politické varovanie.
Opolka vystavil svoje dielo dva týždne po vražde nemeckého občana, ktorú mali údajne na svedomí dvaja prisťahovalci. Po tejto udalosti do ulíc vyšli tisícky ľudí, medzi ktorými boli zástupcovia radikálnej pravice, tak i radikálnej ľavice. Polícia sa oba tábory snažila držať od seba. Avšak nedokázala zabrániť výtržníctvu.
“Niektorí ľudia v Chemnitzi ukazovali hitlerovský pozdrav, a dokonca usporiadali hony na cudzincov v celom meste,” povedal Opolka agentúre Ruptly. “Preto tu stojím, aby som povedal, že demokrati toto nemôžu tolerovať,” dodal.
U vlkov sú aj bannery, ktoré upozorňujú na nemeckú temnú minulosť a kritizujú krajne pravicové strany Alternatívu pre Nemecko a PEGIDA. Ďalší banner odsudzuje násilie ako také.
Jedna z miestnych žien agentúre Ruptley povedala, že sochy na všetkých veľmi zapôsobili. “Nejde iba o extrémnu pravicu, ale napríklad aj extrémnu ľavicu. Myslím si, že je to proti nenávisti všeobecne a proti násiliu. Násilím mier nezískate,” povedala.
 

 
Príspevok V Chemnitzi sa objavili hajlujúci vlci, nesú odkaz varovania zobrazený najskôr Hlavné správy.