Paríž 8. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Niekoľko stoviek ľudí sa v sobotu večer zišlo na parížskom Námestí republiky, aby si uctili pamiatku 17 obetí útokov z januára 2015, ktoré sa odohrali v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo a v obchode s kóšer tovarom

Ilustračné fotoIlustračné foto

Zhromaždenie zvolalo Francúzske združenie obetí terorizmu (AFVT) a jeho iniciatívu podporilo viacero organizácií, napríklad SOS Racisme či Zväz židovských študentov vo Francúzsku (UEJF).

“Nemohli sme tu nebyť,” povedal novinárom Guillaume Denoix de Saint Marc, generálny riaditeľ AFVT, ktorý mal v ruke plagát s nápisom “Je suis toujours Charlie” (Stále som Charlie).

Upozornil na to, že po každom atentáte badať skracovanie obdobia, keď sa prejavuje súdržnosť národa, a vyjadril ľútosť “nad banalizovaním atentátov”.

Jedna z prítomných – aktivistka AFVT, ktorá sa predstavila ako Marie – vyhlásila, že “solidarita nie je vecou dňa konania demonštrácie”. Obete potrebujú našu pozornosť, starostlivosť a uznanie každý deň, upozornila a poukázala na mnoho zranených po teroristických útokoch vo Francúzsku, ktoré ešte stále podstupujú operácie.

Deň po útoku v redakcii Charlie Hebdo, kde útočili bratia Kouachiovci, Amédy Coulibaly na predmestí Montrouge smrteľne postrelil príslušníčku dopravnej polície a o deň neskôr vzal rukojemníkov v samoobsluhe s kóšer tovarom na okraji Paríža, pričom zastrelil štyri osoby. Všetkých troch útočníkov zlikvidovali elitné jednotky francúzskej polície.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.