Bejrút 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

Zrážky medzi protivládnymi demonštrantmi a poriadkovou políciou vypukli v noci na nedeľu v Bejrúte, keď sa protestujúci chceli násilím dostať do priestoru okolo budovy libanonského parlamentu. Píše o tom agentúra DPA

Snímka z protestov 19. novembra 2019

Protestujúci sa pokúšali preraziť kovové zátarasy na prísne stráženom Hviezdnom námestí (Nadžma), čo prinútilo políciu a bezpečnostné jednotky použiť na ich rozohnanie slzotvorný plyn.

Obyvatelia Libanonu protestujú v uliciach už od polovice októbra proti korupcii a dožadujú sa odchodu vládnucich elít. V krajine nastala hospodársky a politický chaos, najhorší od čias občianskej vojny z rokov 1975-90.

Podľa libanonskej polície utrpeli pri víkendových nočných nepokojoch zranenia vyše dve desiatky policajtov, ktorých zasiahli kamene, čo na nich hádzali demonštranti.

Libanonský Červený kríž zase uvádza, že najmenej 70 demonštrantov malo zdravotné problémy po nadýchaní sa slzotvorného plynu.

V dôsledku nepokojov odstúpil dva týždne od ich vypuknutia – 29. októbra – predseda libanonskej vlády Saad Harírí. Jeho demisia bola jednou z hlavných požiadaviek protestujúcich.

Hlboko rozdelená politická scéna však nedosiahla dohodu o novom predsedovi vlády. Túto funkciu preto naďalej zastáva Harírí.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj