Sofia 19. decembra 2018 (HSP/novinite.ru/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Nový rok v Bulharsku privítajú ďalším prudkým zvýšením cien tovarov a služieb. Ako túto nepríjemnú perspektívu vysvetľujú bulharskí analytici a médiá, obchodníci už celé mesiace udržiavajú prijateľnejšie ceny pod tvrdým tlakom kvôli veľmi vysokej cene energií, ktorú bulharské spoločnosti údajne nakupujú na slobodnom trhu

Ilustračné foto

Podľa analytikov najviac sa zvýšia ceny základných potravín – od chleba a mlieka až po salámy a pečivo. Očakáva sa, že bulharské domácnosti budú mať oveľa vyššie náklady: od 1. januára pôjdu hore ceny vody – v niektorých regiónoch až o 10 percent, pre obyvateľov hlavného mesta Sofie cena vody stupne o 9,3 percenta.
Bulharské médiá pripomínajú, že mantinely zvýšenia cien vody a kanalizácie vláda ešte neschválila. Komisia pre reguláciu energetiky a vodných zdrojov konečne rozhodnutie prijme po Vianociach. Táto komisia sa bude zaoberať aj návrhom spoločnosti Bulgargaz o regulácii cien plynu.
Analytici predpokladajú, že sa v každom prípade nepodarí vyhnúť prudkému  zvýšeniu cien plynu a v dôsledku toho aj nemenej razantnému zvýšeniu cien mnohých tovarov a služieb.
Bulgargaz, štátny monopolový podnik, navrhuje zvýšiť cenu zemného plynu o 3,5 percenta. Komisia pre reguláciu energetiky a vodných zdrojov presviedča verejnosť, že to neovplyvní ceny kúrenia a teplej vody. Snaží sa presvedčiť obyvateľstvo, že ani ceny elektriny pre domácnosti sa zatiaľ nebudú zvyšovať. Ako prízvukujú viacerí bulharskí analytici, kľúčovým je v tomto prípade slovo „zatiaľ“: ceny sa zatiaľ možno nebudú zvyšovať, ale koľko to potrvá?
Bulharské médiá poukazujú na to, že súkromní podnikatelia sú v šoku a sú znechutení stálym zvyšovaním cien energií. Pripomínajú, že v priebehu iba niekoľkých týždňov na bulharskom „slobodnom trhu s energiami“, na ktorom dominujú tri štátne spoločnosti, ceny elektriny narástli až o 350 percent! Majitelia mnohých podnikov sú zúfalí a tvrdia, že podobné ceny elektriny ich nútia zvyšovať cenu výrobkov, ktoré sa hneď stávajú nekonkurencieschopnými  a vôbec nepredajnými.
Najviac sa to týka bulharských pekárov. Majitelia pekárni prízvukujú, že 10 percent ceny chleba a pečiva tvoria ceny elektriny.
Výrobca chleba Dimitar Bešikov v rozhovore pre Nova TV vysvetlil, že je to bezvýchodisková situácia: „Nemôžeme použiť menej materiálu na prípravu chleba alebo pečiva. Všetky suroviny sú drahšie. Nemôžeme piecť chlieb alebo pečivo rýchlejšie alebo využiť menej elektrickej energie. Hocijako naše náklady radikálne narástli – ako môžeme udržať prijateľné a konkurencieschopné ceny?“ zdôraznil.
Výrobcovia mäsa a mäsových výrobkov sú tiež v panike: 13 – 15 percent ceny salámy tvoria ceny elektrickej energie. Asociácia mäsospracujúcich podnikov Bulharska avizovala, že ceny salámy v priemere narastú minimálne o päť percent.
Eugen Rusnák
 
Príspevok V Bulharsku vláda “zablahoželá” obyvateľstvu k Novému roku prudkým nárastom cien zobrazený najskôr Hlavné správy.