Bukurešť 6. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)

Už druhým dňom pokračujú pred prezidentským palácom Cotroceni v Bukurešti protesty provládnych demonštrantov požadujúcich demisiu prezidenta krajiny Klausa Iohannisa, ktorého líder vládnej Sociálnodemokratickej strany Liviu Dragnea opakovane označil za morálne zodpovedného za súčasný rozkol v spoločnosti.

Na snímke ľudia vykrikujú slogany počas protestu v BukureštiNa snímke ľudia vykrikujú slogany počas protestu v Bukurešti

Väčšinu z ľudí, ktorí sa tu dnes začali zhromažďovať už popoludní, tvoria dôchodcovia. Kým v nedeľu ich počet odhadovali rumunské médiá na približne 1000, dnes ich už v neskorých popoludňajších hodinách bolo okolo 500.

Demonštranti niesli transparenty so sloganmi ako Štátny prevrat sa začína v Cotroceni alebo Ruky preč od rumunskej vlády.

Už siedmy deň sa pred sídlom vlády zhromažďujú protivládni demonštranti požadujúci aj po zrušení kontroverzne vnímaného vládneho nariadenia demisiu premiéra Sorina Grindeana, ktorý ju však opakovane odmietol.

Po lídrovi vládnej strany, ktorý už skôr opakovane vyzval na zdržanlivosť a dištancoval sa od protiprezidentských demonštrácií, vyzval oba tábory na pokoj dnes popoludní aj predseda vlády Grindeanu zdôrazniac, že Rumunsko potrebuje stabilitu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.