Budapešť 10. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ladislav Vallach)

Zaručenie nezávislosti kultúry v Maďarsku a slobodu pre divadlá požadovalo v pondelok večer v Budapešti niekoľko tisíc demonštrantov, ktorí naplnili Madáchovo námestie, informoval spravodajský server Index.hu

Ilustračné foto

Protest bol reakciou na návrh novely zákonov, ktorými chce blok vládnych strán Fidesz-KDNP zmeniť pravidlá fungovania kultúrnych zariadení. Na demonštrácii vystúpil s prejavom okrem iných aj nový starosta Budapešti, spoločný nominant opozičných ľavicových strán Gergely Karácsony.

Starosta podčiarkol, že javisko, ani kultúra nepatria politikom, ale umelcom a divákom. Dodal, že predmetný zákon vníma ako pomstu strán vládneho bloku za to, že v októbrových komunálnych voľbách prišli o hlavné mesto.

Rečníci na demonštrácii vyzvali všetkých Maďarov, aby sa postavili proti vládnemu návrhu zákona. Zdôraznili, že divadlo je vo svojej podstate kritické a opozičné – pretože keby také nebolo, bolo by nudné a klamlivé.

Internetové vydanie provládneho denníka Magyar Hírlap v pondelok uviedlo, že zámerom poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP je uzatvoriť dlhodobú finančnú dohodu so strategickými kultúrnymi zariadeniami. Podľa nich rastúca rozpočtová podpora kultúry umožňuje, aby najdôležitejšie kultúrne inštitúcie mohli dlhodobo a vyvážene plánovať svoju budúcnosť, preto je logické, aby s nimi kabinet uzatvoril päťročnú zmluvu.

Predkladatelia novely z Fidesz-KDNP tvrdia, že nové zákonné podmienky vytvárajú jasné pravidlá, ktoré jednoznačne zaručujú nedotknuteľnosť umeleckej slobody.

Členka predsedníctva Nezávislého združenia hercov (FEMSZ) Adrienn Zubeková v pondelok pre opozičnú rozhlasovú stanicu Klubrádió uviedla, že aj na pravej strane politického spektra existujú jedinci, ktorí s týmto zámerom nesúhlasia.

„Profesionáli vedia, že to nebude fungovať. Umenie nie je možné centrálne riadiť,“ podčiarkla Zubeková s poznámkou, že vláda nebude rušiť divadlá, len chce nad nimi získať kontrolu. „Chce tam mať riaditeľov, ktorí vedia, čo sa od nich očakáva,“ dodala.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj