Brusel 28. júna 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
V Bruseli dnes začína dvojdňový samit EÚ, ktorý by mal prispieť k zmierneniu napätie v Únii v súvislosti s migračnou krízou, nezhodami s USA či rozširovaním EÚ. Niektorí politici zaujali vyhláseniami ešte pred začiatkom rokovaní.

Na snímke vpravo nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej rady Donald Tusk

Merkelová napriek jasným signálom z Talianska či V4 obhajuje “otvorené dvere” pre migrantov
Nemecká kancelárka Angela Merkelová obhajovala vo štvrtok svoje rozhodnutie zo septembra 2015, keď v čase vrcholiacej migračnej krízy otvorila hranice Nemecka pre státisíce utečencov. Pripomenula, že tak urobila aj na žiadosť predstaviteľov Maďarska a Rakúska, ktorí sa na ňu vtedy obrátili s prosbou o pomoc.
Pred odchodom na samit EÚ v Bruseli Merkelová podľa agentúry DPA zdôraznila, že rozhodnutie o otvorení hraníc bolo jednorazovým humanitárnym opatrením prijatým v mimoriadnej situácii.
“Teraz, rovnako ako vtedy, si myslím, že išlo o správne rozhodnutie,” povedala Merkelová pred poslancami spolkového smenu (Bundestag). Pripomenula, že vtedajší lídri Rakúska a Maďarska ju osobne požiadali o pomoc, keďže ich krajiny čelili veľkému náporu migrantov.
Podľa kancelárky sa situácia odvtedy zmenila a EÚ preto musí nájsť spoločné riešenie problematiky migrácie. Konštatovala, že hoci sú v tejto oblasti sú členskými krajinami Únie stále rozpory, všetci sa zhodujú na potrebe obmedziť migráciu, zasiahnuť proti pašerákom ľudí a posilniť vonkajšie hranice EÚ.
“EÚ má pred sebou mnoho výziev. Otázka migrácie ale sa nesmie stať tým, od čoho bude závisieť ďalší osud EÚ,” varovala Merkelová.
Poslancom Bundestagu prisľúbila prijatie opatrení na obmedzenie takzvanej sekundárnej migrácie, v rámci ktorej do Nemecka prichádzajú žiadatelia o azyl zaregistrovaní v iných krajinách EÚ. Niektorí opoziční poslanci počas Merkelovej prejavu dávali hlasno najavo nesúhlas s jej vyjadreniami.
Migračná problematika má podľa očakávaní dominovať na dvojdňovom samite lídrov EÚ, ktorý sa vo štvrtok popoludní (15.00 h) začne v Bruseli.
Merkelová už v stredu pripustila, že k spoločnému európskemu riešeniu tohto komplikovaného problému, ktorý vyvoláva aj spory vo vnútri nemeckej vládnucej koalície, sa na tohtotýždňovom samite ešte nedospeje. Kancelárka chce zatiaľ riešiť migračnú otázku prostredníctvom dočasných dvojstranných alebo trojstranných dohôd.
 
Tusk očakáva zhoršenie vzťahov Európy s USA
Vedúci predstavitelia EÚ musia byť pripravení na “najhorší scenár” v transatlantických vzťahoch, varoval pred samitom EÚ Donald Tusk, pričom obvinil amerického prezidenta Trumpa za to, že nedokázal udržať jednotu s Európou, uvádza RT.
“Napriek neúnavnému úsiliu udržať jednotu Západu sú transatlantické vzťahy vystavené obrovskému tlaku kvôli politike prezidenta Trumpa, bohužiaľ, tieto rozdiely idú nad rámec obchodu,” povedal predseda Európskej rady vo výzve 28 vedúcim predstaviteľom EÚ, ktorí majú prísť na dvojdňový samit do Bruselu vo štvrtok.
Berúc na vedomie dôležitosť meniaceho sa geopolitického kontextu vo svete v nadväznosti na samit G7 v Kanade, z ktorého Trump odišiel predčasne po tom, čo odmietol schváliť komuniké samitu, Tusk vyjadril znepokojenie nad osudom vzťahov medzi EÚ a USA. “Som presvedčený, že aj keď dúfame v to najlepšie, musíme pripraviť našu Úniu na najhoršie scenáre,” uviedol.
Problémy medzi Washingtonom a EÚ začali, keď Trump požadoval, aby všetky štáty NATO prispeli aspoň 2% svojho HDP do rozpočtu aliancie ako ich zaväzuje členstvo. Okrem rozhodnutia Trumpa odstúpiť od Parížskej dohody a vyhlásenie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, rovnako tak jednostranné odstúpenie od iránskej jadrovej dohody tiež sklamalo európske štáty.
 
Príspevok V Bruseli začína samit EÚ: Tusk upozorňuje, aby sa politici pripravili na “najhorší scenár” v transatlantických vzťahoch zobrazený najskôr Hlavné správy.