Brusel 11. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mohammad Sajjad)

Brusel a flámsky región Belgicka v posledných rokoch čelia nárastu pohrebov podľa moslimského rituálu, čomu sa cintoríny aj miestne úrady musia prispôsobovať. Upozornila na to tlačová agentúra Belga
Ilustračné foto

V Bruseli je tento fenomén najvypuklejší na cintoríne vo štvrti Evere, kde sa od roku 2003 počet moslimských hrobov takmer strojnásobil. Podľa štvrtkových správ flámskej televíznej stanice VRT, ktorá zmapovala situáciu v tejto oblasti, ide o trend, ktorý je na vzostupe aj v ďalších častiach krajiny.
“Mám dojem, že spojenie s krajinou pôvodu sa zmenšuje,” uviedol pre VRT riaditeľ cintorína Evere Ludo Beckers. Upozornil, že keď sa moslimovia žijúci v Belgicku vrátia domov, do krajiny svojho pôvodu alebo pôvodu svojich predkov, sú čoraz častejšie vnímaní ako cudzinci. “Aj ich hroby sú často opustené, ak je telo zosnulého repatriované, pretože ich príbuzní nemajú možnosť sa takmer týždenne o ne starať,” dodal Beckers.
Podľa jeho slov v roku 2003 cintorín Evere mal 94 moslimských hrobov, v roku 2016 ich počet narástol na 265.
V Evere tento vzostupný trend možno pozorovať aj v súvislosti s tým, že domorodí Belgičania, nemoslimovia, sa čoraz častejšie rozhodujú pre kremáciu a zostáva voľný pozemok pre klasický pohreb. Cintorín už moslimskej komunite ponúkol k dispozícii plochu s rozlohou 4,5 hektára.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.