Brodzany 17. júna 2019 (HSP/Foto: Slavica)

Veľký hudobno-literárny program videli diváci v sobotu v priestoroch Slovanského múzea A.S. Puškina v Brodzanoch. V krásnom historickom areálu sa uskutočnilo spomienkové podujatie venované 220. výročiu narodenia slávneho ruského básnika Alexandra Puškina

V programe pod názvom „Miloval som Ťa…“ účinkovali: mezzosopranistka Elena Shatokhinová a klaviristka Alena Hučková – romance Glinku, Verstovského, Dargomyzhského, Medtnera, Shaporina na Puškinove básne. Prítomných účastníkov v úvode privítala riaditeľka Slovanského múzea A.S. Puškina Alexandra Lukáčová a riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna Kuznecovová.

Od roku 1979 sídli Slovanské múzeum A. S. Puškina (SMASP) v renesančnom kaštieli v Brodzanoch. Majiteľom brodzianskeho kaštieľa bol v 19. storočí rakúsky diplomat Gustav Friesenhof s manželkou Alexandrou N. Gončarovovou, sestrou Puškinovej manželky Natálie. Rodinné väzby na ruského básnika dávali miestu mimoriadne tvorivú atmosféru.

Dcéra Friesenhofovcov Natália von Oldenburg sa stala mecénkou viacerých významných umelcov svojej doby. Na kopci Hôrka nad Brodzanmi dal jej manžel vojvoda Elimar Oldenburg postaviť kaplnku s rodinnou hrobkou a neďaleko nej sa nachádza letohrádok, ktorý vybudovala Natália po jeho smrti.

Časť expozície múzea dokumentuje vplyv A. S. Puškina na slovenskú literatúru a mapuje najvýznamnejšie etapy jeho života. Zariadenie salónov, ktoré tvorí pozostalosť rodiny Friesenhofovcov a viaceré spomienkové predmety, približuje návštevníkom atmosféru rodinného sídla šľachty na prelome 19. a 20. storočia. Okrem prehliadok stálej expozície v kaštieli SMASP usporadúva besedy so spisovateľmi, kultúrno-spoločenské a odborné podujatia či vyučovacie hodiny so súťažami.

Miloš Zverina

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj