Bratislava/Liverpool 12. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASRAP/Matt Dunham)

V britskej politike je momentálne ticho, nikto nevie, akým smerom sa brexit uberá. Každému je však jasné, že britská vláda podceňovala EÚ i komplikácie spojené s brexitom. Pre TASR to uviedla profesorka politológie z Liverpoolskej univerzity Erika Harrisová.
Ilustračné foto

“Momentálne sa o brexite ani veľmi nepíše. Domáca politika sa v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, predtým ako všetci odišli na dovolenku, zmietala v chaose. Od júnových volieb, v ktorých premiérka Theresa Mayová síce vyhrala, ale stratila väčšinu v parlamente, sa hovorilo len o jej budúcnosti,” informovala politologička.
Podľa nej sa zatiaľ ešte nerieši ani situácia súvisiaca s hranicou medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá je podmienkou rokovania s EÚ. “Stormont, parlament v Severnom Írsku, nefunguje, spolupráca medzi hlavnými stranami tam skolabovala,” konštatovala.
Zároveň dodala, že situácia sa zhoršila po júnových voľbách, keď menšinová vláda britskej konzervatívnej premiérky Mayovej podpísala dohodu o spolupráci so severoírskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP).
Ako Reuters pripomína, po tom, ako premiérka Mayová stratila po júnových voľbách parlamentnú väčšinu, sa medzi členmi jej kabinetu začali spory o rôznych podobách brexitu, vrátane toho, či sloboda pohybu občanov krajín EÚ bude zaručená, alebo zrušená po roku 2019, keď Británia plánuje opustiť Úniu. Na júlovom kole rokovaní o brexite sa medzi vyjednávačmi z oboch strán dosiahlo len málo kompromisov v dôležitých otázkach, ako je ochrana práv občanov, krajanov a plnenie finančných záväzkov Londýna voči EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.