Londýn 2. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Steve Parsons/PA via AP)

Asi 500 rokov stará skica bradatého muža, ktorá je podľa všetkého jedným z dvoch dochovaných portrétov renesančného génia Leonarda da Vinci, sprístupnia verejnosti na výstave v Buckinghamskom paláci v Londýne. Výstava sa uskutoční pri príležitosti 500. výročia da Vinciho smrti, informovala vo štvrtok agentúra AFP

Na snímke Martin Clayton, ktorý v nadácii Royal Collection Trust spravuje oddelenie tlačí a kresieb, pózuje pri jednom z dvoch dochovaných portrétov renesančného génia Leonarda da Vinciho na Windsorskom zámku

Autorstvo skice sa pripisuje Leonardovmu asistentovi. Našla sa v skicári so štúdiami, ktorých väčšinu urobil samotný da Vinci v rámci príprav na tvorbu jazdeckého pomníka. Tento projekt sa však už nerealizoval.

Martin Clayton, ktorý v nadácii Royal Collection Trust spravuje oddelenie tlačí a kresieb, porovnal túto skicu s jediným dochovaným dobovým portrétom Leonarda da Vinci vytvoreným jeho žiakom Francescom Melzim.

Pri porovnaní s Melziho portrétom si možno všimnúť jasné znaky zhody: “rovný a elegantný nos”, líniu brady, či dlhé vlnité vlasy. Oba portréty vznikli krátko pred umelcovou smrťou v roku 1519.

Fakt, že v skicári sa popri štúdiách pre ďalšiu veľkú jazdeckú sochu ocitla aj táto skica, podľa Claytona naznačuje, že Leonardove ambície zostali aj vo vyššom veku nezmenené.

Pri príležitosti 500. výročia da Vinciho smrti — zomrel 2. mája 1519 na zámku Clos Lucé vo francúzskom meste Amboise — si jeho život a dielo pripomínajú mnohé múzeá a galérie, najmä v Taliansku a Francúzsku, ale aj v Británii, kde sa 24. mája začne výstava jeho kresieb nazvaná “Leonardo da Vinci: A Life in Drawing”.

V miestnom múzeu v toskánskom mestečku Vinci, kde sa tento maliar a vynálezca narodil, vystavia aj jeho prvú známu kresbu datovanú 5. augustom 1473.

Da Vinci je v prvom rade považovaný za umelca, ale tisíce strán jeho zápiskov svedčia o jeho záujme o architektúru, geológiu, anatómiu, lietanie, gravitáciu či optiku. Prišiel s návrhmi na zostrojenie bicykla, lietadla, vrtuľníka i padáka. V anatómii bol priekopníkom v oblasti skúmania ľudského tela, pričom jeho zistenia pochádzajúce z pitiev asi 30 tiel sa vyznačujú veľkou presnosťou.

Poznámky k väčšine svojich prác si da Vinci písal zrkadlovým písmom.

Zdroj