Londýn 12. marca 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Ben Margot)

Rodičia by mali byť povinní obmedziť čas, ktorý ich deti trávia na sociálnych sieťach, povedal britský minister Matt Hancock. Podotkol, že tieto médiá môžu mať na mladých ľudí “skutočne silný negatívny vplyv”.

Ilustračné foto – Faceboook

Štátny sekretár pre digitálne technológie, kultúru, médiá a šport navrhol systém overovania veku a dĺžky pripojenia mladých ľudí na sociálnych sieťach, ktoré navrhuje zakotviť do legislatívy. “Existuje skutočná obava, pokiaľ ide o čas, ktorý mladí ľudia trávia pred obrazovkami, a negatívny vplyv na ich životy,” povedal minister pre Sunday Times.
“Nehovorím o obmedzení pre dospelých, ale navrhujem obmedziť čas strávený na internetových platformách pre rôzne vekové skupiny. Tieto skupiny by mohli mať rôzne časové obmedzenia,” dodal. Spoločnosti, ktoré spôsobili internetovú revolúciu ako Facebook, Google a Twitter, by sa mali zamerať na vývoj technológie, ktoré zmiernia vedľajšie škody, ktoré spôsobuje ich každodenné používanie najmä v súvislosti s deťmi, vysvetľuje Hancock. Doplnil, že ak tieto nadnárodné firmy nevyvinú dostatočné úsilie na zmiernenie ich negatívnych vplyvov na deti, vláda Veľkej Británie nebude mať problém proti nim zasiahnuť. “Nebojíme sa prijímať zákony, pretože je našou úlohou zabezpečiť, aby boli zákony aktuálne,” vysvetlil. “Veľké spoločnosti prevádzkujúce sociálne médiá nedodržiavajú svoju povinnosť starostlivosti o deti a budeme od nich požadovať, aby túto zodpovednosť prevzali.”
Hancock tiež hovorí, že chce legislatívne zaviesť nový kódex správania, podľa ktorého online obsah bude podliehať vekovým hodnoteniam podobne ako klasifikácia filmov. Rodičia by tak mohli nastaviť svoj internetový filter napríklad na kategóriu do 13 rokov, a ich deťom by sa tak zobrazoval len obsah vhodný tejto vekovej kategórii.
Hancockove obavy zdieľal aj minister zdravotníctva Jeremy Hunt, ktorý minulý mesiac povedal, že nadmerné využívanie sociálnych médií predstavuje pre deti veľké zdravotné riziko podobne ako fajčenie alebo obezita. Vláda uviedla, že chce, aby Spojené kráľovstvo bolo “najbezpečnejším miestom v online svete” a plánuje zaviesť niekoľko iniciatív na dosiahnutie tohto cieľa.