Londýn 9. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jack Hill)
 
Podľa britských novín Daily Mail veľká časť úradne vedených maloletých migrantov v Spojenom kráľovstve v oficiálnych dokumentoch klamala o svojom veku. 

Ilustračné foto

Podľa správy denníka až 65% zo sporných prípadov detských azylantov má v skutočnosti viac ako 18 rokov. Úrady upozornili, že v mnohých prípadoch sa aj 20, alebo 30-roční prisťahovalci vydávajú za deti bez sprievodu, aby tak získali sociálne výhody. Z celkového počtu detských migrantov je tak údajne dospelá jedna sedmina žiadateľov.
Správa uviedla, že od leta 2016 do júna 2017 si 2952 migrantov podalo žiadosť ako maloleté deti bez sprievodu. Za sporné bolo označených 705 žiadostí. Z tých bolo zatiaľ vyriešené 618, pričom sa ukázalo, že 402 migrantov – teda 65 percent z posudzovaných – sa za maloletých len vydávalo. Podiel preukázaných klamárov z celkového počtu žiadostí činí 14 percent.
Údaje zverejnil vo svojej správe nezávislý hlavný inšpektor pre hranice a imigráciu David Bolt, keď skúmal, ako ministerstvo vnútra zaobchádza s detskými migrantmi bez sprievodu. Správa sa objavila v čase diskusie, či by sa nemali zaviesť biologické testy, ktoré by zistili skutočný vek migrantov.
Bolt tiež uviedol, že mnohým imigračným úradníkom robí ťažkosti urobiť prvé rozhodnutie o veku žiadateľa o azyl, ak tvrdí, že je maloletý, a to aj v prípadoch, keď je zrejmé, že je starší ako osemnásť rokov. Dodal ale, že na vine je aj nedostatočné školenie zodpovedných pracovníkov.
Podľa súčasnej praxe, ak migrant nemá dokumenty musí imigračný úradník rozhodnúť o jeho veku na základe “jeho fyzickej vyspelosti a správania”. Do tej doby, než sa rozhodne, sa berie ako neplnoletý, aby sa náhodou neplnoletý nedostal do ubytovacieho zariadenia alebo detenčného ústavu pre dospelých.
 
 
Príspevok V Británii preverovali vek detských migrantov, v 65% sporných prípadov mali azylanti viac ako 18 rokov zobrazený najskôr Hlavné správy.