Londýn 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Kirsty Wigglesworth)

Šéfa zakázanej britskej neonacistickej organizácie Národná akcia vo štvrtok obvinili z podnecovania k vražde. Identitu zamýšľanej obete jeho činu polícia nezverejnila.
Ilustračné foto

Britská poslankyňa Rosie Cooperová sa ale v súvislosti s týmto prípadom poďakovala príslušníkom protiteroristickej polície, že zaistili jej bezpečnosť, ako aj bezpečnosť jej spolupracovníkov i širšej verejnosti. Ďalšie podrobnosti vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie odmietla zverejniť.
Manchesterská polícia podľa agentúry AP uviedla, že 31-ročný Christopher Lythgoe a päť ďalších mužov bolo v súlade so zákonom o terorizme obvinených z príslušnosti k neonacistickej Národnej akcii. Lythgoe okrem toho čelí tiež obvineniu z podnecovania k vykonaniu vraždy. Ďalší zo šiestich zadržaných bol zase obvinený zo zámeru spáchať teroristické činy.
Šestica mužov patrí k dovedna 11 osobám, ktoré 27. septembra zatkla britská polícia v rámci rozsiahleho celoštátneho vyšetrovania vedeného voči pravicovým extrémistom. Pred súd v Londýne by mali muži predstúpiť už v piatok.
Členstvo alebo nabádanie k podpore zakázanej organizácie sa v Británii považuje za trestný čin, pričom jeho páchateľovi hrozí odňatie slobody až do výšky desiatich rokov. Národná akcia je prvá krajne pravicová organizácia, ktorú v Británii vlani zakázali.
Tamojšia vláda ju označuje za “ostro rasistickú, antisemitskú a homofóbnu”. Skupina okrem iného velebila Thomasa Maira, ultrapravicového extrémistu, ktorý vlani zabil labouristickú poslankyňu Jo Coxovú.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.