Praha 4. decembra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Jedenásť ilegálnych prisťahovalcov tlačiacich sa v zadnej časti nákladného vozidla bolo objavených v blízkosti Warminsteru v meste Wiltshire po tom, čo pricestovalo do Veľkej Británie. Podľa zverejnených správ prežili tým, že jedli drahú belgickú čokoládu, ktorú vodič prepravoval.
Ilustračné foto

Desať Iračanov a jeden afgánsky štátny príslušník, z toho šesť maloletých, sa našli celkom náhodne. Nákladné vozidlo sa rozbehlo a ľudia v blízkej kaviarni počuli “krik”, uviedol The Telegraph. “Všetci sme vedeli, čo to bolo, keď sa ozval krik,” povedal Dave Thomas, majiteľ kaviarne The Willoughby Hedge Layby. “Stalo sa to už dvakrát za posledných 15 rokov,” dodal.
Následne boli na miesto privolaní príslušníci orgánov činných v trestnom konaní, no zasahovať museli aj hasiči, keďže zámky na dverách dodávky sa nedali otvoriť. Podľa Thomasa, polícia musela čakať na špeciálnu kotúčovú frézu, aby odomkli zámky. “Zdalo sa, že boli poškodené lepidlom, ako aj silou a nemohli byť otvorené. Zdá sa, že to je typická rutina gangov, ktoré prevážajú ľudí z Európy na Britské ostrovy. Dostanú ich do nákladného vozidla, nahradia zámky a potom ich poškodia tak, aby ich nebolo možné otvoriť.”
“Skupina Ázijčanov sa usadila v zadnej časti prívesu a kŕmila sa drahou belgickou čokoládou, ktorá sa prevážala,” povedal majiteľ kaviarne a dodal, že boli očividne veľmi šťastní, pretože ich príves mal chladiacu jednotku, v ktorej čokoláda zostala v ideálnej teplote.
Migranti boli obvinení nezákonného vstupu do Spojeného kráľovstva. Polícia z Warminsteru uviedla, že medzi skupinou boli deti vo veku od šiestich do 15 rokov. “Nákladné vozidlo prišlo z kontinentálnej Európy cez noc. Záležitosť teraz odovzdáme našim kolegom z imigračného oddelenia, ktoré sa bude prípadom zaoberať v spolupráci s policou a sociálnou kuratelou,” povedal médiám hovorca polície. “Ak niekto nemá právo zostať vo Veľkej Británii, podnikneme kroky na jeho vrátenie,” dodal.
Európa je stále sužovaná sériou incidentov, v ktorých sa zúfalí migranti schovávajú vo vozidlách a nákladných autách. V októbri minulého roka sa našlo 15 ľudí, vrátane detí, v zadnej časti chladiarenského nákladiaku na čerpacej stanici na diaľnici M25.  Predpokladá sa, že skupina nastúpila do vozidla v Holandsku a cestovala cez tunel pod Lamanšským prielivom medzi škatuľami mrazených zemiakov pri teplote -25 ° C. Päť ľudí bolo po ich objavení prevezených do nemocnice. Migranti pochádzali z Iraku, Sýrie a Iránu. Pozývanie migrantov do Európy a organizovanie ich ciest, ktoré majú na svedomí často neziskovky, ktoré sa oficiálne zaoberajú záchranouv migrantov, má už obete aj na životoch.
Viaceré skupiny, spolu 71 utečencov, vrátane dievčat, boli nájdené v prívese traktora na rakúskej diaľnici koncom augusta 2015, pričom polícia tvrdila, že obete sa udusili. Rakúska ministerka vnútra Johanna Mikl-Leitnerová v tom čase obvinila obchodníkov s utečencami a povedala: “Táto tragédia je pre nás všetkých šokom. Pašeráci sú zločinci. Nemajú záujem o blaho utečencov. Idem im len o zisk. ” Pozývanie migrantov do Európy a organizovanie ich ciest, ktoré majú na svedomí často neziskovky, ktoré sa oficiálne zaoberajú záchranou migrantov, tak má obete aj na životoch.