Londýn 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Damian Dovarganes)

Kontroverzný zákon o dohľade nad internetom, ktorý vytvára databázy činnosti ľudí na internete, vstúpil dnes do platnosti v Británii, hoci sa vláda vyjadrila, že niektoré jeho ustanovenia potrebujú ešte “rozsiahle testovanie”, kým ich bude možné uviesť do praxe.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Informovala o tom tlačová agentúra AP. Predseda Dolnej snemovne parlamentu John Bercow dnes poslancov informoval, že zákon o vyšetrovacích právomociach získal súhlas kráľovnej a nadobudol platnosť. Parlament ho schválil tento mesiac po roku argumentov a úprav.

Ochrancovia občianskych práv odsúdili zákon, ktorý vyžaduje, aby telekomunikačné spoločnosti uchovávali ročný záznam toho, čo si ich zákazníci pozerali na internete. To zahŕňa webové stránky, ktoré navštívili, a aplikácie a služby textových správ, ktoré použili, hoci nie samotné odoslané správy.

Tento záznam histórie činnosti človeka na internete bude prístupný polícii a spravodajským službám, vládnym inštitúciám, finančnému a colnému úradu a dokonca aj agentúre, ktorá dohliada nad verejným zdravím v súvislosti s potravinami (Food Standards Agency).

Podľa ministerstva vnútra zákon dáva britským orgánom právomoci potrebné na zmarenie teroristických útokov, súčasne však zaručuje vysoký stupeň ochrany súkromia. “Internet poskytuje nové príležitosti pre teroristov a my musíme zabezpečiť, že budeme mať kapacity tejto výzve čeliť,” povedala agentúre Press Association ministerka vnútra Amber Ruddová. “Je však tiež správe, že tieto právomoci sú predmetom prísnych kontrol a dohľadu.”

Výkonný riaditeľ organizácie pre digitálnu slobodu Open Rights Group, Jim Killock, označil túto legislatívu za “jeden z najextrémnejších zákonov o dohľade, ktorý bol kedy schválený v demokracii”.

Poskytovatelia internetových služieb sa obávajú, že uvedené databázy informácií budú zraniteľné z hľadiska možných únikov či hackerských útokov. Predseda Združenia poskytovateľov internetových služieb James Blessing povedal, že uvedené odvetvie má “vážne otázky” o tom, ako bude daný zákon uplatňovaný v praxi.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že niektoré ustanovenia nového zákona “si vyžiadajú rozsiahle testovanie, a preto sa istý čas nebudú uplatňovať”. Nové pravidlá budú podľa vyjadrenia ministerstva “predmetom podrobných konzultácií s odvetvím a prevádzkovými partnermi”.

Tvorca World Wide Webu (WWW) Tim Berners-Lee pre BBC povedal, že zákon bude “bezpečnostnou nočnou morou” pre poskytovateľov internetu. “Táto špicľovacia charta nemá čo robiť v modernej demokracii – podrýva to naše základné práva na internet,” citovala ho tlačová agentúra DPA.

Ľudskoprávna organizácia Liberty začala ponúkať verejnosti odporúčania, ako zamaskovať svoju činnosť na internete a zakódovať svoje e-maily. Vyše 130.000 ľudí už podpísalo petíciu na britskej vládnej webovej stránke požadujúc, aby Británia zákon zrušila skôr, ako zmení krajinu na “otrasné miesto štátneho dozoru”. Návrh zákona predstavila pred rokom premiérka Theresa Mayová, vtedy ešte ako ministerka vnútra.