V Brezne k 52 prípadom žltačky typu A pribudli ďalšie dve ochorenia

Banská Bystrica 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Vírus žltačky typu A vniká do tela najčastejšie ústami a vylučuje sa stolicou

Epidémia žltačky v okrese Brezno stále pretrváva. K 52 prípadom vírusovej hepatitídy typu A (VHA – žltačka typu A) pribudli tento týždeň ďalšie dva. Sú to deti predškolského veku z Polomky.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Ide o súrodencov z rodiny žijúcej v miestnej osade, kde už bolo predtým zaznamenaných 15 prípadov ochorení. V obci Polomka celkovo evidujeme 18 prípadov, v celom okrese Brezno 54 ochorení,” konštatovala dnes vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Mária Avdičová.

Dodala, že protiepidemické opatrenia v ohniskách nákazy ako dezinfekcia, lekársky dohľad či očkovanie kontaktov urobili v celom rozsahu a v ich zabezpečovaní sa pokračuje.

Vírus žltačky typu A vniká do tela najčastejšie ústami a vylučuje sa stolicou. K šíreniu významnou mierou prispieva nedostatočná osobná hygiena. Najúčinnejšou prevenciou je dodržiavanie hygienických zásad, najmä umývanie rúk a očkovanie. Vytvorenie ochrannej hladiny protilátok trvá 15 dní. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia len v prípade, že osoba bola v kontakte s chorým alebo podozrivým z ochorenia na VHA.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.