Brazília 3. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:twitter screenshot)

V savanách a stepiach strednej časti Južnej Ameriky žije šelma, ktorú miestne obyvateľstvo nazýva „guara“ alebo“aguarasu“, čo v preklade znamená „veľká líška“. Ale je to druh vlka.
Na snímke čierny vlk hrivnatý

Vlk hrivnatý (lat. Chrysocyon brachyurus — krátkochvostý zlatý pes) má unikátny vzhľad. Podobá sa veľkej líške, ale má omnoho dlhšie nohy. V kohútiku dosahuje výšku 87 centimetrov, váži okolo 23 kilogramov.
Zvláštna telesná konštrukcia mu pomáha pri love vo vysokej tráve.
Tento druh je vymierajúci, veľmi zriedka ho vidí človek. Väčšinou sa vyhýba stretnutiu s človekom, málokedy môže uloviť nejaké domáce zviera, jahniatko alebo hydinu.
Ešte vzácnejší je čierny hrivnatý vlk. Jeden takýto bol natočený skrytou kamerou v lese v Brazílii.
Podľa článku v časopise Canid Biology & Conservation je tento hrivnatý vlk pravdepodobne melanický. To znamená, že má výrazne rozvinutý tmavý pigment, čo je opakom albinizmu. V článku sa uvádza, že takáto zvláštnosť sa prvýkrát objavila u psovitých šeliem v Brazílii.
Celkovo bolo v dedine Veredas do Acari urobených 25 snímkov vlkov hrivnatých. Na piatich z nich bol zachytený čierny vlk.
Tmavá mutácia u kojotov a vlkov sa objavila vďaka kríženiu s domácimi psami v priebehu posledných 50 000 rokov. Vzhľadom k tomu, že neexistujú známe hybridy kojotov, vlkov a hrivnatých vlkov, mutácia nakoniec uvedených vznikla nezávisle. Šteňatá majú obvykle čiernu farbu, ktorú si uchovávajú v prípade mutácie i v zrelom veku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.