Bratislava 23. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu – Sviečkovú manifestáciu si pripomenú viaceré podujatia ako spomienkové sprievody či diskusie s historikmi. Na tento rok pripadá 29. výročie marcových udalostí roku 1988.

Snímka z 23. marca 2016: Verejné spomienkové zhromaždenie pri Pamätníku Sviečkovej manifestácie

„Sviečková manifestácia je udalosť, ktorá nás spája, celý národ, a je to niečo, na čo môžeme byť hrdí,“ uviedla Katarína Hulmanová z Fóra kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré spomienkové podujatia spolu s ďalšími partnermi organizuje. Oslavy sa podľa Hulmanovej nesústreďujú iba na jeden deň, ale ide o sériu viacerých podujatí.

Napríklad v piatok 24. marca bude o 19.30 h bohoslužba v kostole u františkánov, ktorej bude predsedať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Odtiaľ o 20.30 h bude nasledovať sviečkový sprievod k pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave a krátka spomienka na Sviečkovú manifestáciu. Nasledujúci deň bude ďalší sprievod o 17.30 h od morového stĺpa cez priestranstvo Sviečkovej manifestácie k pamätníku.

Pri príležitosti výročia Sviečkovej manifestácie zas OZ Nenápadní hrdinovia otvoria 24. marca v Borovciach, na mieste, kde bol pred 30 rokmi zavraždený kňaz Štefan Polák, deviaty ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. „Príde tam vyše 100 mladých ľudí, aby si vypočuli o období, ktoré sa nás hlboko dotýka,“ uviedol predseda OZ František Neupauer. Projekt vedie mladých ľudí k objavovaniu nenápadných hrdinov v ich okolí a zaznamenávaniu ich príbehov.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa 25. marca 1988 konala Sviečková manifestácia, na ktorej sa zišli tisícky občanov z hlavného mesta i ďalších miest a obcí Slovenska. So sviečkami v rukách vyjadrili názor na nedodržiavanie ľudských a najmä náboženských práv vo vtedajšom Československu. Manifestácia v roku 1988 sa stala najväčším verejným vystúpením proti komunistickému režimu vo vtedajšej ČSSR od roku 1968. Pripravili ju predstavitelia náboženskej opozície, biskup Ján Chryzostom Korec (1924-2015), Silvester Krčméry (1924-2013), Vladimír Jukl (1925-2012), Ján Čarnogurský, František Mikloško a ďalší členovia katolíckeho disentu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.