Bratislava 1. júna 2019 (HSP/Rcvkba.sk/Foto: RCVK)

V Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave sa 28. mája pri príležitosti osláv Dňa slovanskej písomnosti a kultúry konalo fórum pod názvom Kultúra a vzdelávanie v regiónoch Ruska: Permský kraj. Podujatie zorganizovali Honorárny konzulát Slovenskej republiky v Povolžskom federálnom okruhu (mesto Perm), Asociácia rusistov Slovenska (ARS) a Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave

Účastníkmi fóra boli zástupcovia slovenských vysokých škôl, pedagógovia-rusisti, ruskí krajania a slovenskí spoločenskí dejatelia. Hostí privítala prezidentka Asociácie rusistov Slovenska profesorka Eva Kollárová a riaditeľka RCVK Inna Kuznecovová. Obe vystupujúce podčiarkli dôležitosť takýchto stretnutí pre posilnenie priateľstva medzi dvoma krajinami.

Fórum pozdravila aj Anastasia Kozičová, ktorá je radkyňou honorárneho konzula Slovenskej republiky v Povolžskom federálnom okruhu pre kultúru, vzdelávanie, šport, dobrovoľnícke hnutie a aktivity na zachovanie historickej pamäte.

Potom Alina Noskovová, spoluzakladateľka a partnerka projektu Škola mimo školy a Andrej Fedejev, vedúci centra interdisciplinárnych kompetencií projektu Akcelerátor talentov prítomných informovali o alternatívnych vzdelávacích projektoch realizovaných v ich kraji. Po ich vystúpeniach sa rozprúdila živá diskusia, keďže mnohé pertraktované problémy sú aktuálne aj pre slovenských pedagógov.

V druhej časti programu sa účastníci fóra zoznámili so svojráznou kultúrou Permského kraja, práve aktuálnymi jedinečnými kultúrnymi projektmi a vydali sa na exkurziu po meste Perm s pomocou nádherných fotografií permských fotografov prezentovaných na výstave, ktorej otvorenie sa konalo v deň uskutočnenia fóra.

Vynikajúcim rozprávačom a sprievodkyňou po súčasnej kultúre Permského kraja bola  Tatiana Sannikovová, generálna riaditeľka Domu ľudových umení Gubernia. V slovenskom publiku zvlášť zarezonovali otázky zachovania národnej autenticity v súčasných podmienkach.

V závere podujatia prítomní kládli hosťom početné otázky, čo je dôkazom záujmu slovenskej strany o spoluprácu s Permským krajom v oblasti vzdelávania a organizovania spoločných kultúrno-humanitných projektov. Členovia permskej delegácie sa počas svojej návštevy Bratislavy stretli aj so zástupcami Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike a navštívili Medzinárodnú ruskú školu v Bratislave.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj