Bratislava 19. apríla 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
V utorok 17. apríla 2018 sa v Dome Quo Vadis v Bratislave konala vernisáž výstavy Kočovná galéria, ktorá prezentuje detské výtvarné diela rómskych detí z východného Slovenska. Podujatie otvorila i celý večer rómskymi chválami spríjemňovala známa rómska gospelová kapela F6. Približne 50 prítomným sa v úvode prihovoril Ján Hero z kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Krajňáka, ktorý projekt ocenil i podporil.

V Bratislave otvorili novú výstavu, svoje diela predstavujú rómske deti

Podstatu projektu i svedectvá o požehnaní cez Rómov sprostredkoval Peter Horváth z Košickej eparchie a Renáta Ocilková, koordinátorka KBS pre napomáhanie pastorácie Rómov. Na záver prišiel prítomných pozdraviť a myšlienku zbližovania a zmierenia podporiť aj bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.
Idea projektu vznikla v hlave gréckokatolíckeho kňaza Petra Horvátha, ktorý spolu s etnológom Adamom Bartoszom a umeleckými pedagógmi vybrali 40 rómskych i nerómskych detí z Košickej eparchie, aby s nimi začiatkom roka 2017 navštívili Oblastné múzeum rómskej kultúry v poľskom Tarnowe s cieľom prehĺbiť u detí a mládeže poznanie rómskej histórie, kultúry a tradícií, vlastnej hodnoty, identity a talentov.
Po tejto návšteve nasledovali letné tvorivé dielne – 5-dňové pobytové sústredenie v Stebnickej Hute, kde pod vedením pedagógov – tútorov výtvarného a literárno-dramatického odboru deti tvorili svoje umelecké diela. Z vybraných výtvarných detských diel sa vytvorila výstava prezentujúca rómsku históriu, kultúru a tradície.
Cieľom tejto výstavy je povedať majoritnej spoločnosti, že Rómovia sú medzi nami, sú obdarovaní, majú našu spoločnosť čím obohatiť a že chceme spolu dobre nažívať.
Po prvýkrát sú  tieto detské diela vystavené v apríli 2018 v Dome Quo vadis v Bratislave. Nakoľko pôjde o putovnú výstavu, jej názov je “Kočovná galéria”. Výstava v Bratislave potrvá do 30. apríla 2018.
 
Príspevok V Bratislave otvorili novú výstavu, svoje diela predstavujú rómske deti zobrazený najskôr Hlavné správy.