La Paz 9. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Juan Karita)
 
Bolívijskú zlato-smaragdovú prezidentskú medailu, ktorej vznik sa viaže k založeniu republiky v roku 1825, odcudzili počas nočnej lúpeže. Oznámilo to v stredu tamojšie ministerstvo obrany, informovala agentúra AP.

Na snímke bolívijský prezident Evo Morales. Prezident Morales sa objavil v stredu 8. augusta 2018 bez svojej zlato-smaragdovú prezidentskú medailu, ktorú odcudzili počas nočnej lúpeže

Bolívijský prezident Evo Morales ukázal prezidentské emblémy – medailu a trojfarebnú šerpu – 6. augusta počas osláv pri príležitosti osláv 193. výročia nezávislosti Bolívie. Na ďalší deň sa však už pri vojenskej prehliadke pri príležitosti založenia bolívijskej armády v meste Cochabamba objavil bez insígnií.
“Ide o veľkú stratu pre celú republiku,” vyhlásil bývalý bolívijský prezident Carlos Mesa, ktorý prirovnal túto krádež k “odcudzeniu koruny britskej kráľovnej Alžbety II”.
Medaila bola darom od kongresu bolívijskej republiky svojmu zakladateľovi v roku 1825 a po prvý raz ju použil o rok neskôr prezident Antonio José de Sucre.
Zlatá medaila zdobená smaragdami je zvyčajne uschovávaná v bezpečnostnom trezore centrálnej banky a prezident ju využíva pri slávnostných podujatiach. Ministerstvo obrany uviedlo, že tajné služby a všetky štátne inštitúcie sú dostupné vyšetrovateľom so zámerom nájsť páchateľov tejto krádeže.
Podľa vyjadrenia polície medailu nechal v utorok neskoro večer vojak v batohu vo svojom aute v zločineckej štvrti Los Altos. Záznam bezpečnostných kamier ukázal, že zlodeji sa vlámali do vozidla a medailu odcudzili.
 
Príspevok V Bolívii páchatelia odcudzili historickú prezidentskú medailu zobrazený najskôr Hlavné správy.