New York 16. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)
 
Osem príslušníkov mierových síl OSN a najmenej 12 konžských vojakov zahynulo pri spoločnej operácii proti ozbrojencom na severovýchode Konžskej demokratickej republiky (KDR) postihnutom epidémiou eboly. Informovala o tom v noci na piatok Bezpečnostná rada OSN

Ilustračné foto

Z jej vyhlásenia podľa agentúry AP vyplýva, že sedem zabitých príslušníkov mierových síl OSN pochádzalo z Malawi, jeden z Tanzánie. Desať ďalších mierotvorcov utrpelo zranenia, jeden je nezvestný.
Spoločná operácia sa konala v stredu a bola namierená proti militantom zo Spojených demokratických síl, ktorí operujú aj na území susednej Ugandy.
Bezpečnostná rada (BR) OSN vyzvala všetky ozbrojené skupiny v KDR, aby okamžite zastavili násilnosti a zložili zbrane. BR OSN, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres zároveň vyzvali konžské úrady, aby zadržali a postavili pred súd páchateľov útokov na civilistov, domáce bezpečnostné sily a mierové jednotky OSN.
BR OSN zdôraznila, že “úmyselné útoky zamerané na mierové jednotky môžu byť podľa medzinárodného práva vojnovými zločinmi” a že “účasť na plánovaní, riadení, sponzorovaní alebo vedení útokov proti mierovým silám alebo pracovníkom OSN je základom pre uvalenie sankcií.
 
Príspevok V bojoch s militantmi v KDR zahynulo aj osem príslušníkov mierových síl OSN zobrazený najskôr Hlavné správy.